GenelKedi

Kediler İçin Kum Kabı Seçimi: Tüm Detaylar (2020)

Kedi sahiplerinin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi kedi kum kaplarıdır. Kediler içgüdüsel olarak kumun içerisine tuvaletini yapamaya meyillidir. Bu sayede kedilere tuvalet eğitimi vermek kısmen kolaydır. Kedilerin tuvaletlerini yapmaları için onlara özel olarak kedi kumu ve kum kabı hazırlamanız gerekir. Böylece kediniz bu alanı benimseyerek tuvaletini buraya yapacaktır.

Kediler için kum kabı seçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Üretilmiş olan kum kaplarının birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden seçeceğiniz kum kabı hem sizin hem de kedinizin isteklerini karşılamalıdır. Bu yüzden kedi tuvaleti seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Kedi Kum Kabı Nasıl Seçilir?

Kedi tuvaleti seçilirken en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında kabın büyüklüğü, derinliği ve sağlamlığı yer almaktadır. Kediler tuvaletini yapacağı alandan memnun olmazsa strese girebilir ve buna bağlı olarak tuvalet kabının dışına yapabilirler. Bunun için Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kedi Kum Kabının Büyüklüğü

Kedinizin tuvaletini yaptığı alan kediniz için uygun boyutlarda olmalıdır. Eğer kediniz için uygun bir alan sağlayamazsanız kedinizde stres görülebilir. Bu yüzden kedinizin rahatça sığabileceği bir kum kabı seçmeniz gerekmektedir.

Kedi tuvaletini yaparken kum kabının içerisine tamamen sığmalıdır. Aynı zamanda kumu rahatça eşeleyebilmesi gerekir. Bunun yanı sıra kum kabının içerisinde bulunan dışkılardan kaçınabilmesi gerekir.

Kediniz için uygun boyutlarda bir kum kabı seçerken kedinizin burnundan kuyruğuna kadar olan kısmını ölçün ve bulduğunuz sonucun 10 – 15 cm daha fazlası olan bir kum kabı seçmeye özen gösterin.

Kum Kabının Kenar Yükseklikleri

Kediler için seçeceğiniz kum kabının kenarları bir miktar yüksek olması gerekir. Kum kabına ortalama 5 cm yüksekliğinde kum koyacağınız düşünürsek kum kabının kenarlarının en azından 7 cm yüksekliğinde olması gerekir. Özellikle yaşlı ve yavru kediler için kenar yükseklikleri 7-10 cm arasında olması gerekir.

Eğer kediniz kumunu eşeleyen bir yapıya sahipse daha yüksek kenarlara sahip bir kum kabı seçmeniz gerekmektedir. Bunun için 20-30 cm yükseklik ideal olacaktır. Normal bir kediyi referans alacak olursak kum kabının kenarlarının 12-18 cm kadar yüksek olması yeterlidir.

Kum kaplarının kenarlarının yüksek olması kedinizin kum kabına ulaşmasını zorlayacaktır. Bu yüzden yüksek kenarlı bir kum kabı tercih ederseniz, 3 kenarı yüksek 1 kenarı diğerine göre daha alçak bir kum kabı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

İlgini Çekebilir:  Hayvanlar İlgi İster

Kum Kabı Çeşitleri

Kum kapları kendi arasında açık, kapalı ve otomatik olarak ayrılabilir. Kediler tercihlerine göre kapalı veya açık kedi kum kaplarını tercih etmek isteyebilir. Bu yüzden kedinizin isteklerine göre bir seçim yapmanız gerekir. Eğer mümkünse açık ve kapalı kum kaplarını deneyerek kedinizin hangi tuvalet tipini sevdiğine karar verebilirsiniz.

  • Açık Kum Kapları: Açık kum kapları adından da anlaşılacağı üzere üzeri açık olan kum kaplarına verilen isimdir. Bu kum kapları diğerlerine göre daha ekonomiktir. Ancak etrafa daha fazla koku yayılmasına yol açacaktır. Bu yüzden açık alanlarda kullanılması tercih edilir.
  • Kapalı Kum Kapları: Bu kum kaplarının üstü kapalı şekilde tasarlanmıştır. Genellikle karanlık ve kapalı alanlara girmeyi seven kediler için tercih edilmektedir. Bu kaplar, dışarıya koku yayılmasını bir miktar engeller, ancak kedinizde astım gibi solunum yolu hastalıkları bulunuyorsa kesinlikle bu tarz bir ürün tercih etmemeniz gerekir. Eğer kapalı kum kabı tercih edecekseniz üst kısmının çıkarılabilir olması kedi kumunu temizlemeniz için daha kolay olacaktır.
  • Otomatik Kedi Tuvaleti: Otomatik kedi tuvaletlerinin temizlenmesine gerek yoktur. Ancak bu tuvaletler bazı kedi ırkları için korkutucu olabilir. Bu yüzden genelde tavsiye edilmez. Ayrıca diğer kum kaplarına göre daha pahalıdır.

En İyi 5 Kum Kabı

Sizler için seçtiğimiz kedi tuvaletlerini incelemenizi ve denemenizi tavsiye deriz. Bu modellerin arasından yukarıdaki bilgilerden faydalanarak kediniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Trixie Elekli Kedi Tuvaleti

Trixie markası evcil hayvan aksesuarı üreten en iyi markalardan bir tanesidir. Ülkemizde en çok tercih edilen markalardan bir tanesi olmasıyla beraber oldukça kaliteli ürünler sunmaktadır. Açık kedi tuvaleti tercih etmek isteyen kedi sahipleri için oldukça uygun olan bu model elekli olmasından dolayı temizlenmesi kolaydır. Aynı zamanda oldukça kaliteli malzemeden üretilmiştir.

Elekli yapısı sayesinde topaklaşan kedi kumu kullanmanızla beraber oldukça iyi işler çıkartacaktır. Topaklaşan kumları ve dışkıları üzerinde yer alan elek sayesinde kolayca ayırarak kedi kumunu rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Kullanıcı dostu olan bu ürün kediniz için uygun olacaktır.

Trixie açık kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Trixie Yüksek Kenarlı Kedi Tuvaleti

Yine Trixie tarafından üretilmiş olan bu ürün, yüksek kenarlı olmasından dolayı özellikle kedi kumunu eşeleyen kediler için üretilmiştir. Bu ürün yavru ve yaşlı kedilerde kullanım zorluğuna yol açabilir, ancak kum kabından dışarı kum atan kediler için oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca kenarlarında bulunan klipsleri sayesinde yükseklik ayarı yapılabilir.

İlgini Çekebilir:  Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Bu kedi kum kabının 3 tarafı oldukça yüksekken bir kenarında kedinin kum kabına kolayca girebilmesi için daha alçal yapılmıştır. Aynı zamanda tabanında bulunan kaydırmaz malzeme sayesinde kediniz ne kadar hareketli olsa bile kum kabını oynatması güç olacaktır.

Trixie açık kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Kapalı Lüx Kedi Tuvalet Kabı Çiftsan

Çiftsan tarafından üretilmiş olan bu ürün kapalı kedi tuvaletleri arasında en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Farklı renkleri bulunan bu ürünün oldukça pratik bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda taşıması kolaydır. Yan tarafında bulunan girişi sayesinde kediniz kolaylıkla ulaşabilir.

Bu kedi tuvaleti tasarlanırken üst tarafı çıkartılabilir olarak ayarlanmıştır. Bu sayede kedi kumunu temizlemeniz veya değiştirmeniz gerektiğinde üst tarafını çıkartarak işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kediniz kapalı kum kabından hoşlanmazsa açık kum kabına çevirebilirsiniz.

Çiftsan kapalı kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Trixie Kapalı Elekli Kedi Tuvalet Kabı

Kapalı kedi tuvaletleri arasında yer alan en iyi modellerden bir tanesi olan bu ürünün en büyük özelliği üzerinde yer alan karbon filtre sayesinde kokuyu en iyi şekilde hapsetmesidir. Bu sayede kum kabından dışarıya koku çıkmasını engelleyecektir. Üzerinde bulunan filtre özelliğini kaybettikten sonra değiştirilebilir.

Bu kedi kabının diğer bir özelliği ise elekli yapıda olmasıdır. Bu sayede topaklaşan kum ve dışkılar kolaylıkla kumdan ayrılarak temizlenebilir. Bu sayede kum tüketimi de minimuma inecektir. Aynı zamanda üst tarafının çıkartılabilir olması da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Trixie kapalı kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Trixie Kedi Köşe Tuvaleti

Bu ürün özellikle oda içinde yer alacak tuvaletler için tercih edilmelidir. Üçgen yapısı sayesinde herhangi bir köşeye en uygun şekilde uyum sağlayacaktır. Aynı zamanda kapalı kum kabı olduğu için dışarıya kötü koku yayılmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra ön tarafından bulunan flap kapısı ve köşeli yapısı sayesinde dışarıya kum çıkmasına engel olur.

Bu kedi kabı üzerinde yer alan taşıma kulpu sayesinde kolaylıkla taşınabilir. Aynı zamanda hafif bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra üst tarafının çıkartılabilir olmasıyla beraber kullanım kolaylığı sunar. Kedi kumunu temizlerken ve değiştirirken en az şekilde uğraş gerektirecektir.

Trixie üçgen kedi tuvaleti satın almak için buraya tıklayın!

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu