Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru Köpek Eğitimi İçin 7 Altın Kural

Ana Sayfa » Köpek » Yavru Köpek Eğitimi İçin 7 Altın Kural
Yavru Köpek Eğitimi İçin 7 Altın Kural

Aşağıda yer alan bilgilerin hepsi profesyonel köpek eğitmeni olan Murat GÜNGÖR ağzından kaleme alınmıştır.

Profesyonel olarak yavru köpeğinizin eğitiminde 7 madde.

Adres: Yalıköy Mahallesi, Gümüş Sk. No:7, 34820

Beykoz/İstanbul

İletişim: 0532 664 61 79

1-) YAVRU KÖPEĞİNİZ İLE İLETİŞİM KURUN

Yavru Köpeğiniz ile nasıl iletişim kurabilirsiniz?
İletişim kurabilmek için ödül olarak köpeğinizin kurumamasını kullanabilirsiniz. Gözlerinize baktığı anda ödül verebilirsiniz. İlgisini tamamen kendinize çektikten sonra yavru köpeğinizi severek bunu pekiştirebilirsiniz. Ev ortamında iletişimi sağladıktan sonra dışarıda da aynılarını uygulamaya devam edebilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin her zaman ilgisi sizde olacaktır.


2-) TASMA İLE YÜRÜMEYE ALIŞTIRIN

Yavru köpeğinizi tasmaya alıştırmak ilk etapta çok zor gelebilir. Ancak sosyal yaşamınızda köpeğinizi gezdirirken emniyette tutabilmek için öğretmeniz gerekiyor. Peki, nasıl mı? Sizinle sorunsuz bir şekilde yürümesi için sol avucunuza 2-3 adet mama alın ve elinizdeki lezzetli mamaya kadar gelmesini sağlayın. Bunu yaparken tasması takılı halde olması gerekiyor. Bir süre sonra hareket etmeye başlayın 2 – 3 adım attıktan sonra tekrar ödül verin.

Yavru köpeğinizin odağını tasmadan alıp tamamen elinizdeki mamaya konsantre etmiş olacaksınız. Her gün adımlarınızı artırın ve ödüllerinizi doğru zamanlama ile verdiğiniz taktirde 15 günlük süreç sonunda köpeğinizin sorunsuz ve mutlu bir şekilde yanınızda yürüdüğünü görebilirsiniz.


3-) YAVRU KÖPEĞİNİZİN ENERJİSİNİ ATTIRIN

Yavru köpeğinizin enerjisini artırmadığınız takdirde size ev içerisinde sürekli problemler çıkaracaktır. Kemirme, ısırma gibi vb. şeylerle karşıla bilirsiniz. Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere 30’ar dakika yeterli olacaktır.

Enerjisini kontrol edemediğiniz bir canlıyı eğitebilmemiz ve iletişim kurabilmeniz mümkün değildir. Enerjisini attırdıktan sonra daha sakin olacaktır. Komutlarınızı anlatmanız ve öğretebilmeniz daha basit olacaktır.


4-) KÖPEĞİNİZE KOMUT ÖĞRETİRKEN NET VE İSTİKRARLI OLUN

Yavru köpeğinize anlatmaya çalıştığınız her komutun ilk önce temelini oluşturun. Pozitif bir şekilde gösterdiğiniz komutları ödüllendirin. Bir süre sonra ödülleri yavaşça azaltmaya başlayabilirsiniz. İsteklerinizi yapmadığı takdirde kesinlikle ödül vermeyiniz. Ödül sadece doğru yapıldığında verilir.

Nedeni ise şudur; köpeğiniz doğru yaptığında aferin komutunu duyduktan sonraki gelen ödül artık onun için bir şartlanmaya dönüşür. Öğrettiğiniz komutlar bolca tekrar edildikten sonra köpeğiniz de kalıplaşmaya başlayacaktır.


5-)YAVRU KÖPEK SOSYALLEŞTİRME EĞİTİMİ

Yavru köpeğinizi sosyal bir pet köpeği haline getirmek istiyorsanız eğer yapmanız gerek şey şunlardır ;

  • Yaşadığınız yer çevresinde bol bol yürüyüşler yapın
  • Mümkün olduğunca şehir merkezinde gezdirin.
  • Şehir merkezindeki sesleri tanımasına izin verin
  • İnsanlarla tanışmasını sağlayın
  • Kedi ve köpeklerle bir arada bulundurun ve onların zararsız olduğunu anlamasını sağlayın.

6-) TEMEL KOMUTLARI ÖĞRETMEK

İlk etapta öğretmek istediğiniz komutları yavru köpeğinize gösterirken gayet pozitif olun. Sizin enerjinizi hissedebilen bir canlıya bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz çünkü. Komutlarımıza reaksiyon gösterdiğinde ve isteklerinizi yerine getirdiğinde ödül vermeyi kesinlikle unutmayın. Yaptığı yanlış davranış ve hatalar da tepkisiz kalın. Komutlarımıza uyum sağladığı zaman ödül alabileceğini tamamen anlaması gerekir.

Sakin kalmanız ve onu da bu sayede sakinleştirerek daha net doğruları öğretebilmenizi sağlamış olursunuz. Enerjisini kontrol edemediğiniz bir canlıyı sosyal yaşam da zapt etmek mümkün değildir.

Genel olarak yaptığımız hatalardan biride sürekli köpeğimize komut vermektir. Köpeğinize çok komut kullanırsanız eğer bu durumdan bir süre sonra sıkılmış olacaktır. O yüzden de dengeyi çok iyi kurmanız gerekmektedir.


7-) TUVALET EĞİTİMİNİ ÖĞRETMEK

Yavru köpeğinize aslında tuvalet eğitimi vermek çok kolay. Sadece ona zaman ayırın. İlk bir 1 ay çok zor geçecektir ve sonrasında artık tamamen alışmış olacaktır. Köpeğinize yemek verdikten hemen 5 dakika sonra dışarı çıkarınız. Dışarı da köpeğiniz istediğiniz yere tuvaletini yaptığın da ödüllendirin ve sevin. Dışarıda gezdirmeye devam ettiğiniz de su sayacaktır.

Su ihtiyacını giderdikten sonra çişini yapar. İhtiyaçlarını bitirdikten sonra eve dönebilirsiniz. 4 aylık bir köpeğinizin olduğunu var sayarsak eğer ,24 saatlik zaman diliminde en az 4 saat de bir tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmanız gerekir. Düzenli olarak dışarı çıkarmaya devam etiğiniz sürece probleminiz tamamen bitecektir.

Önemli olan köpeğinizin tuvaletinin gelip gelmediğini anlamanız. Yerleri kokluyor sa garip davranışlar sergiliyorsa anlayın ki tuvaletini yapacaktır.

Örnek; ev içerisinde çok oyun oynayıp, suyunu içtikten bir süre sonra tuvalet ihtiyacı doğacaktır. Köpeğinizi tanıyıp ve takip ederseniz %100 sonuç alabilirsiniz.

Not: Köpeğinizin sizinle mutlu bir yaşam sürmesini istiyorsanız onunla iletişim kurmayı unutmayın…

Profesyonel Köpek Eğitimi ve Oteli Hizmetleri için İletişim 0532 664 61 79 

İstanbul’da Profesyonel Hizmet Alacağınız Firmalar

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yavru Köpek Eğitimi İçin 7 Altın Kural - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ümit11 Aralık 2019

çok güzel yazı olmuş bilgi verici teşekkürler

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır