Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Kedi Özellikleri

Ana Sayfa » Genel » Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Kedi Özellikleri
Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Kedi Özellikleri

Yavru kedilerin cinsiyetinin belirlenmesi kolay bir işlem değildir. Kesinlikle profesyonel bir kişi tarafından cinsiyetin belirlenmesi gerekir. Çünkü; genital organları gelişmediğinden ve ergin bir yaşta olmadığından genital organları belirgin şekilde görülmemektedir.

 

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin yaşları ilerledikçe erkeklerinin testisleri ortaya çıkmaya başlar ve belirgin bir şekilde görülür. Dişi kedilerde ise anüsün hemen altında ince bir şekilde vajina görülebilir.

Kedilerde cinsiyet belirlenirken kuyrukları yukarı doğru kaldırılır ve genital bölge görülmeye çalışılır. Eğer incelenen kedi erişkin ise testisleri kolaylıkla görülecektir. Dişilerde ise vajina çizgi şeklinde olup dışarıya doğru çıkıntı bulunmamaktadır. Erkek kediler kısırlaştırılmışsa testisleri daha sönük ve içeri doğrudur ancak yine de kolaylıkla görülebilmektedir.

kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır

Bunların haricinde erkek kedilerin vücutları ve kafa yapısı daha iridir. Ayrıca daha kemikli bir görünüme sahiptir. Dişi olanların ise yüzleri daha sivri ve daha minyon bir şekildedir. Dışarıdan bakıldığında dişiler ile erkekleri ayırmak kolaydır.

Erkek kedilerin özellikleri

kedilerde gençlik hastalığı

Erkek kediler dişilere oranla daha büyük bir vücut yapısı, kafa yapısı ve kuyruk yapısına sahiptir. Sokaklardaki kedilerin erkek olanlarının daha öz güvenli ve cesur oldukları gözlemlenmiştir. Erkek kediler olaylara atılmaktan çekinmezler.

Dişi kediler ise daha ince bir vücut yapısına ve daha çekingen bir mizaca sahiptir. Erkek kediler fiziksel olarak daha büyük olmalarıyla beraber, kendilerine olan güvenleri de daha fazladır. Bu kedilerin tehlikelere atılabildikleri, çekinmeden bölgelerini genişletebildikleri görülür.

Dişi olan kediler ise erkek kedilerden, trafikten ve insanlardan saklanmak için daha çekingen olurlar. Erkek kediler arabaların lastiklerine ve düz duvarlara koku bıraktıkları görülmektedir. Bunun anlamı bölgeyi sahiplenmektir ve diğer erkek kedilerin rakip olmasını engellemektir. Ayrıca bu olay ile çevredeki dişi kedilere çiftleşmeye hazır olduğunu belirtir.

Dişi kedilerin özellikleri

Dişi kediler erkeklere oranla daha minyon bir görünüme sahiptir ve daha sevecendir. Ancak dişi kedilerde bilinmesi gereken önemli bir nokta köpeklerdeki gibi regl dönemi olmamasıdır. Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde sadece bağırarak belli ederler. Eğer vajinada bir kanama görülüyorsa bu olağan dışı bir durumdur.

Dişi kediler kızgınlık dönemleri haricinde oldukça sevecen ve oyuncu bir mizaca sahiptir. Kızgınlık dönemlerinde ise hormonlarından dolayı agresif tavırlar sergilemesi görülebilir. Özellikle de gebe olduğu ve lohusa dönemlerinde yavrularını korumak için agresif tavırlar görülebilir. Evde beslenen dişi kedilerin kızgınlık döneminden sonra tekrardan sevecen bir yapıya döneceği görülebilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Kedi Özellikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır