Kedi

Kedilerin insanlar üzerindeki etkileri

Kediler, insanların hayatlarına girdiklerinden bu yana sürekli olarak farklı etkiler göstermişler; davranışları, yaşamları ve hayata tutunmaları ile insanlar üzerinde sosyolojik ve psikolojik etkiler bırakmaya başlamışlardır.

Kedi sahipleri, diğer insanlara göre şefkatli ve merhametli olurlar. Evlerinde kedi veya herhangi bir evcil hayvan beslemeyen biri ile besleyen arasındaki farkı sokaklarda görmek mümkündür. Bazen bir sokaktan geçerken kedilerin başını okşayan biri ile karşılaşabilirsiniz, eğer bir evcil kedi sahibi değilseniz bu duyguyu çok iyi anlayamazsınız belki de basit bir davranış gibi gelir fakat evcil hayvan sahibi iseniz kesinlikle bu durumun beslediğiniz hayvanın üzerinizde bıraktığı merhamet duygusundan olduğunu anlayabilirsiniz. Bu, sadece basit bir örnek, bunun gibi nice etkilerinin olduğundan söz etmek mümkündür.

Kedilerde İnatçılık

Kediler, inatçı, başına buyruk hareket etmeyi seven hayvanlardır, çoğu insan da böyledir. Bu nedenle bir kedi ile bir insan ilişkisinde hangisinin hangisine sahip olduğunu kestirmek zor olur ve bu yıllarca hayvan bilimcileri arasında tartışma konusu olmuştur. Kedi besleyen insanların zamanla bu huylarından vazgeçerek “bencillik” ruhunu terk ettikleri bir gerçektir, bu da yine kedilerin insanlar üzerindeki etkileri arasında değerlendiriliyor.

Derdinize Ortak Olur

Kedilerin sezgileri insanların sezgilerine göre daha güçlüdür. Mesela bir kediniz varsa ve evde mutsuz bir anınıza dikkat edin, kesinlikle ev ahalisinden önce kediniz yanınıza gelerek miskince oturmaya başlayacak belki de dili olsa sizinle dertleşmek isteyecektir. Bu belki bir anlamda basit bir duygu karmaşası gibi gelse de aslında kedilerin insanlara iyi bir eğitici olabileceklerini gösteriyor.

Kedilerin bakımı diğer hayvanlara göre biraz daha zordur, inatçı ruh yapılarından ve titizliklerinden dolayı bunu sizin yapmanızdan pek de hoşlanmazlar ama bir kedi sahibi olmanız bu zorluğa katlanmanıza neden olacaktır ki zamanla dışa dönüklük yapınızdan vazgeçecek ve insanları olduğu gibi kabul etmeye başlayacaksınız belki de kedilerin insanlar üzerindeki etkileri arasında en taktir edilecek durum da budur.

Kedi Beslemenin Diğer Faydaları

Yaşılar İçin Kedi: Yapılan araştırmalara göre evde evcil hayvan besleyen Alzheimer hastalarının daha az atak yaşadığı görülmektedir.

Çocuklarla İlişkisi: Çocuklara hayvan sevgisi aşılamanın en iyi yönlerinden bir tanesi de kedi sahiplenmektir. Aynı zamanda kedi olan evde büyüyen çocukların okumayı daha kolay söktükleri ve zihinsel gelişimlerinin daha hızlı ilerlediği görülmüştür. Bununla beraber kedi bulunan evlerde yaşayan çocuklarda korku, stres ve kaygı sorunlarının daha az görüldüğü gözlemlenmiştir.

Alerji: Kedilerin alerji yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine kedi olan evde yaşayanların alerjiye karşı bağışıklık sistemleri gelişmektedir.

Az Bakım: Pek çok evcil hayvana oranla daha kolay bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Genel olarak aşılar ve beslenmesinin sağlanması yeterli olacaktır. Bunun yanında zaman zaman tüy bakımını yapmayı, kedi kumunu temizlemeyi unutmayın.

Kedilerin evde beslenmesi her anlama insanlar üzerinde derinden etki yaratır, sokak kedileri ile empati kurmak, diğer sokak hayvanlarına merhamet göstermek, insanlarla olan ilişkilerin daha da kuvvetlenmesini sağlamak gibi pek çok açıdan olumlu etkiye sahip olduklarını belirtebilirim.

Tüm bunlar karşısında kedinizin her şeyin en iyisini hak ettiğini düşünmeye başlamak için artık başka zamanı beklemenize gerek yok. Kedi maması alırken, kedinize yaklaşırken veya kedinizle ilgili olumsuz şeyler düşünmeye başladığınız anda bu konuları göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evde bir bebeğiniz varsa ve bebeğiniz evcil bir hayvanla birlikte büyüdüğünde bağışıklığı çok daha güçlü olur. Ayrıca yoğun bir iş hayatınız varsa, eve geldiğinizde sizi karşılayan sevimli dostlarınız günün bütün stres ve yorgunluğunu üstünüzden alacaktır. 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup