Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?

Ana Sayfa » Genel » Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?
Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu?

Köpek besleyenler, bir zamandan sonra artık kendi çocuğu kadar köpeğinin davranışlarından, yüz ifadesinden hatta havlamasından ne istediğini anlayabiliyor yani köpeğinin duygularına anlam yükleyebiliyor. Peki, köpekler insanların duygularından anlayabilirler mi?

Yapılan bir araştırmaya göre, köpekler insanların duygularından anlayabiliyorlar. Bazı filmlerde veya gündelik hayatımızda karşılaştığımız sıradan durumlarda bile köpeklerle ilgili bazı bilgilere ulaşabiliyoruz.

Örneğin; sokak köpekleri ile karşılaştığınızda onlara öfkeyle bağırdığınızda muhtemelen ya kaçacaklardır ya da onlar da bir şekilde tepkilerini göstereceklerdir. Bu, köpeğin karşısındakinin ne söylemek istediğini anlamasından kaynaklanmaktadır.

Köpekler Durumları Algılayabiliyor

köpeklerde duygu

Araştırmacıların yaptıkları bir deneyimde, 17 köpeğe iki farklı resim gösterilmiş. Bu deneyin aşamaları şu şekildedir:

  • Birinci tabloda mutlu görünen ve oyun sever bir adam gösterilmiş, diğer resimde ise sinirli ve oyun sevmeyen bir adam gösterilmiş.
  • İki resmi daha da anlamlandırmak için farklı sesler köpeklere dinletilmiş.
  • Birinci seste mutluluk verecek sesler, diğerinde ise öfke dolu bağrışmalar yer almış.
  • Sinirli olan köpekler, ikinci tablodaki resme daha uzun bakmışlar, mutlu olan köpekler ise mutlu tabloya daha uzun süre bakmışlardır.

köpeklerde duygu

Yapılan bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler;

  • Köpekler de insanlar gibi duygu sahibi ve duyguları anlayabilen canlılardır.
  • Köpekler, sahiplerinin onları yetiştirmesine göre ya sevecen ya da öfkeli davranırlar.
  • En nihayetinde, bir pitbull bile eğitildiğinde zararsız bir hayvan olabiliyorken, fino köpek öfke ile yetiştirildiğinde sinirli ve saldırgan bir köpek olabiliyor.

şeklinde olmuştur.

Köpekler Duygularını İfade Edebiliyor

köpeklerde duygu

Araştırmacılar, daha detaylı bilgi edinmek için köpekler üzerinde analiz yapmayı ihmal etmemişler. Varılan sonuç ise; köpeklerin de insan beyninde olduğu gibi algılama yönleri vardır. Bu yönleri sayesinde duygularını ifade edebiliyor, karşısındakinin duygularını anlayabiliyorlar.

Bazı resim karelerinde, bir bebeğin başında ağlayarak bekleyen bir köpeğe denk gelebiliyoruz ya da sahibi ölü numarası yaptığında gözyaşı döken bir köpek ile karşılaşabiliyoruz. Tüm bunlar, beyinlerindeki algıların hareket geçmesi sonucunda meydana gelmektedir.

köpeklerde duygu

Sadık dostlarımızın hayvan olmaları duygularımızı anlamadıkları anlamına gelmemektedir. Bu nedenle beslediğiniz köpeklere nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi olmanız, eğitiminde ve ilerleyen süreçlerde size nasıl geri dönüşüm yapacağını belirleyecektir. Köpek besleme hakkında bilgi sahibi olanlar, bilgi sahibi olmayanlara göre daha dostane hayat sürdürebilmektedirler.

köpeklerde duygu

Köpekler içerisinde bulundukları durumları ve hisleri beden dilleriyle de ifade edebilmektedir. Köpeklerde beden dilini anlamak için Köpeklerde vücut dili isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeğiniz duygularınızı gerçekten anlayabiliyor mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır