Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler ne yemeli?

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler ne yemeli?
Köpekler ne yemeli?

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanın köpek olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim ki dış hayatta evcil hayvanlarla zaman geçirenleri göz önüne getirdiğinizde de bunu anlarsınız.

Konumuz hangi hayvanın daha çok tercih edildiği değil aslında, tam olarak “köpekler ne yer” veya “ne yemeli?” sorusuna cevap vermektir, neden mi? Çünkü bir köpeğin ortalama ömrü 25 yıldır ama bunu gören kişi sayısı nedense çok azdır. Bunu ve nedenini düşünmeden edemiyor insan, ben de bunun sebebinin kesinlikle bir yere bağlandığını düşündüm ve köpeklerin besinleri üzerinde inceden inceye araştırma yaparak sonuca ulaşmaya çalıştım.

Köpekler ne yemeli?

Köpekler ne yemelidir?

Canlıların ortak özelliği nedir? Hepsinin ortak tek özelliği beslenmeye ihiyaç duymaları ve beslendikleri besinlerde bazı mineral, vitamin ve canlının ihtiyaç duyabileceği diğer şeyler. Köpekler de hayatlarına daha sağlıklı şekilde devam etmek için aldıkları besin kaynaklarında; vitaminler, mineraller, proteinler, şeker, tuz, yağ, karbonhidrat gibi vücudun ihtiyaç duyduğu destekleyicilere ihtiyaç duyarlar. Yaban hayatı ya da diğer adıyla köpeklerin doğal hayatlarında bu saydığımız besinleri ve besin değerlerini bulmaları mümkündür fakat evcil köpekler için bu ancak sahiplerinin dikkati ile mümkün olabilecek bir şeydir. Yani söz konusu yine tercih edilen köpek mamasıdır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerine sahip köpek maması seçerseniz, ömrünü uzatır ve minik dostunuzla daha uzun vakit geçirmenin tadını yakalayabilirsiniz.

Köpekler ne yemeli?

Köpekler proteine ihtiyaç duyar

Protein, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da temel ihtiyaçlardandır. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir köpeğe sahip olmak isteyenlerin bu bilgiyi akıllarında tutmaları gerekiyor. Köpeklerin etçil hayvanlar olduklarını biliyoruz ama bunun nedeninin ne olduğunu tam olarak anlamadığımızda, genellikle sıradan mamalarla beslemeyi tercih ediyoruz. 100 gram kırmızı ette ortalama 30-35 gram yüksek kaliteli protein içerir ve bu etin 5-6 gramı kadar yağ içerir. Böyle bir besin ile köpeğinizi beslediğinizde kesinlikle uzun ömürlü olur. Bu arada yağ demişken hayvanların hemen hemen hepsinin hayatlarının temel dayanaklarından biri de yağdır.

Köpekler ne yemeli?

Köpekler ve sebze!

Köpeklerin etçil hayvanlar olduğunu söyledik demin, şimdi de köpekler ve sebze ilişkisini mi kurmaya çalışacağız? Evet, tam da bunu yapacağım, çünkü köpeklerinde insanlar gibi karbonhidrat, vitamin, şeker, gluten ve lif ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçlar ette yok ise çözüm sebzededir. Özellikle havuç, bezelye, patates gibi sebzeler köpeklerin bu ihtiyacını karşılayabilmeleri için tercih edilmeleri gerekiyor.

Köpekler ne yemeli?

Yani konunun başında dediğim köpeklerin 25 yıl yaşayabildikleri durum, gerçekten de besin ve beslenme şekline bağlıdır. Köpek maması tek başına köpeğinizin sağlıklı şekilde beslenmesine yeterli gelmez, bununla birlikte bir de evde pişirmeniz gereken bazı yemekleri köpeğinizle paylaşmanız gerekiyor, ancak bu şekilde köpeğinizin ömrünün uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpekler ne yemeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır