Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler Neden Zehirlenir? Ne Yapmak Gerekir?

Ana Sayfa » Genel » Köpekler Neden Zehirlenir? Ne Yapmak Gerekir?
Köpekler Neden Zehirlenir? Ne Yapmak Gerekir?

Köpeklerde basit düzeyde bir zehirlenme görülüyorsa ağzında salyalanma, halsizlik ve bazen ateş yükselmesi gibi belirtiler gösterir. Daha ciddi bir zehirlenme problemi yaşanıyorsa göz bebeklerinde eşitsizlik, denge sorunları, hareket edememe, şiddetli derecede kusma (bazen kanlı) ve ishal gibi rahatsızlıklar görülür.

Genelde köpek sahipleri kusma görüldüğü zaman köpeklerinin zehirlendiğini düşünmektedir. Ancak kusma bir çok hastalıkta görülebilir. Zehirlenmeyi diğer hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir. Ayrıca zehirlenme sadece gıdadan dolayı olmaz. Örneğin ayağının üzerine basamıyorsa burkulmuştur diyerek önemsememek yanlıştır, belki de bir yılan sokması sonucunda zehirlenmiş olabilir. Bununla beraber her zehirlenme birbirinin aynısı değildir. Köpek zehirlendiği zaman kusturma uygulanmamalıdır. Her ne kadar zehirlenmede kusturma işe yarayabilecek olsa da bazı zehirlenmelerde sindirim sistemine zarar verebilir. 

 

Köpeklerin zehirlenme nedenleri nelerdir?

köpeklerde zehirlenme

Aslında köpeklerin zehirlenme nedenleri insanlardan pekte farklı değildir. Zehirli hayvanlardan, bozuk gıdalardan zehirlenmeler görülür. Ayrıca sokaktaki köpekler atılan bozuk gıdaları tükettikleri için çok daha fazla zehirlenirler. Bunların yanında ağır metal zehirlenmeleri, kimyasal zehirlenmeleri, ilaç zehirlenmeleri görülebilir. Bazen kedi veya köpekler buldukları ilaç kutusunu yiyerek ilaç zehirlenmesi yaşayabilir veya sahibinin veteriner hekime danışmadan vereceği bir ilaç zehirlenmeye yol açabilir. En basitinden aspirin köpekler için zararlı bir ilaçtır.

En çok karşılaşılan zehirlenme çikolata zehirlenmesidir. Çikolata aslına bakılırsa hemen zehirlemez ancak uzun vadede köpek düzenli olarak çikolata tüketiyorsa zehirlenme görülebilir. Karşılaşılan zehirlenmelerin %40’lık bir oranı çikolata zehirlenmesidir. Köpeklerimize şekerli gıdalar ve özellikle çikolata vermemiz gerekir. Aksi halde karaciğer bozulması, şeker hastalığı ve göz hastalığına kadar gidebilir.

 

Köpeğim zehirlendi ne yapabilirim?

köpeklerde zehirlenmeEğer köpeğinizin zehirlendiğini düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken veteriner hekimle görüşmek olacaktır. Çünkü her zehirlenme farklı olmaktadır. Dolayısıyla köpeğinizin neyden etkilendiğini bulmak ilk yapmanız gerekendir. Ancak müdahale etmek veteriner hekimin görevidir. Örneğin kimyasal bir malzemeden dolayı zehirlenmiş bir köpeği kusturmak, tüm sindirim sisteminin yukarıdan aşağıya doğru yanmasına sebep olur. 

Eğer köpeğiniz yediği bir besinden dolayı zehirlendiyse kusturma düşünülebilir. Ancak burada kusturmak tek başına çözüm olmayacaktır. Çünkü, köpekler kustukları zaman sindirim sistemlerindeki asit yükselir. Veteriner hekimler bu asitle de mücadele etmektedir. Dolayısıyla tek başına kusturma bir çözüm olmayabilir. Bu yüzden de genel bir tedaviye ihtiyacı vardır.

Bazı durumlarda kusturma durumundan sonra mide kanamaları da görülebilir. Böyle bir durumda zehirlenme iyice karmaşık bir hal alacaktır.Çünkü, mide kanamasının zehirlenmeden mi yoksa başka bir şeyden mi olduğunu anlamak güç olacaktır. Bu yüzden veteriner hekime başvurmadan köpeğinize müdahale etmek doğru değildir. 

 

Köpekler Neden Zehirlenir? Ne Yapmak Gerekir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hayvanlı hayatlar Rengârenk Balıkların verdiği huzur Kediler hakkında bilmedikleriniz Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı Kedilerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Yavru Köpek Maması Markaları ve Yavru Köpek Bakımı

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır