GenelKöpek

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanlar köpeklerdir. Cinslerine göre seçilebilen köpekler, beslenmelerine dikkat edilmesi gereken önemli bir detaya sahiptir. Özellikle de yavru köpek beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler doğrultusunda köpeği beslemek çok daha uygun olacaktır.

Yavru köpekler, tıpkı insanlar gibi yetişkinlere göre daha dikkatli şekilde beslenmeyi gerektirirler. Kısa bir bağırsak ve bir midenin oluşturduğu sindirim sistemine sahip olan köpekler, “etobur” sınıfında yer almaktadırlar. Yapılarından dolayı eti çok rahat bir şekilde sindirebilirler.

Yavru Köpekler Ne Zaman Sütten Kesilir? Ne Zaman Yetişkin Olur?

Ortalama yavru bir köpeğin sütten kesilmesi, 4 ile 6 ay arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemden sonra artık yetişkinliğe adım atan hayvanlar, 11-17 aylık olduklarında yetişkin hayvanlar sınıfına girerler. Gelişme çağındaki yavru bir köpeğin beslenmesine çok dikkat etmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Aksi halde hem ömrü kısa olur hem de köpekten beklediğini sevimlilik ve performansı bulamazsınız.

Yavru Köpek Nasıl Beslenmelidir?

yavru köpek beslenmesi

Yavru köpeklerin beslenmesinde oldukça dikkatli ve emin adımlar atmalısınız. Çünkü bu dönemlerde sindirim sisteminin sağlığı oldukça önemlidir. Ayrıca gelişimini hızlı tamamlaması için kullanılacak olan mamanın besin değerleri de önemlidir.

Yavru köpeklerin beslenmesi, başında da dediğimiz gibi yetişkin bir köpeğin beslenmesinden çok daha meşakkatli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hayvanın cinsine göre mama seçimi, mamanın kalorisi ve diğer detaylarının göz önünde tutulması gerekiyor. Aylık olarak bile besin değerleri değişebilen mamalar, köpeklerin yaşlarına göre belirlenir. Yani 3 aylık yavru bir köpek ile 6 aylık yavru köpeğe verilen mamadaki besin değerleri farklıdır. Eğer ilk defa köpek besliyorsanız, kesinlikle işin uzmanından yardım almanızı öneririz.

İlgini Çekebilir:  Tahılsız Mamanın Faydaları Nelerdir?

Köpekler İlk 6 Hafta Nasıl Beslenmelidir?

Yavru köpekler için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladıktan sonra 6 haftadan küçük köpekler için nasıl bir beslenme sistemi uygulamanız gerektiğini belirtelim.

  • Eğer yavru köpeğin annesi yok ise ilk başta onu süt ile beslemeniz gerekmektedir.
  • Bunun için uygun bir biberon edinerek, ılık bir süt ile besin takviyesinde bulunabilirsiniz.
  • Burada önemli olan unsur biberonu 45 derece açı ile tutmanız ve sıkmamanızdır.
  • Eğer süt basınçlı bir şekilde akarsa yavru köpeğin akciğerlerine dolabilir ve boğulmasına yol açabilir.
  • Genellikle 6 haftalık süreçten sonra köpekler sütü bırakmaktadır.

Köpekler İlk 6 Hafta Sonrasında Nasıl Beslenmelidir?

yavru köpek beslenmesi

Yazımızın başında dediğimiz gibi yavru köpeklerin sütten kesilmeleri 4 ile 6 hafta arasında değişmektedir. Bu dönemden sonra kuru mama ile köpeklerin beslenmesi gerekir. Ancak köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli bir husus, mamayı ıslatarak vermeleridir. Bu şekilde verilen mamayı, sindirim sistemi daha rahat sindireceğinden köpek daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

6 haftayı geçmiş köpeklerde süt kullanımı yavaş yavaş bırakılmalıdır. Aksi halde sindirim sisteminde tahribat oluşabilir. Bunun için kuru mamaya geçiş döneminde mamayla, az miktarda sütü karıştırabilirsiniz. Daha sonra ise tamamen su ile mamayı ıslatmanız gerekmektedir.

Islatılmış Mama Ne Zaman Bırakılmalıdır?

yavru köpek beslenmesi

Yavru köpeğin ıslatılmış mama ile beslenmesi de belli bir periyot içerisinde yapılmak zorundadır. Yani ortalama olarak 2-3 aylık olmuş bir köpeğe verilecek mamanın ıslatılmasına gerek yoktur. Bu dönemden sonra yetişkinlik evresine gireceği için sindirim sistemi de buna göre daha kolay besinleri hazmedebilecektir.

Köpekler 4 – 6 Aylıkken Nasıl Beslenmelidir?

yavru köpek beslenmesi

Bu dönemde köpeğiniz tamamen kuru mamaya adapte olacaktır. Bu yüzden kesinlikle süt tüketimini sonlandırmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca köpeklerin doğası gereği et ve kemik gibi takviye besinler sağlamanız da faydalı olacaktır. Sürekli olarak kuru mama sunmanız köpeğinizin sağlığı için zararlı olabilir.

İlgini Çekebilir:  Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

6 aylık dönemin son bulmasıyla beraber köpeğiniz artık yetişkin sınıfında yer alacaktır. Bu aşamadan sonra beslenmesi çok daha kolay olacaktır.

yavru köpeklere isim nasıl öğretilir

Tüm yukarıda saydıklarımızı uygulamanızı önermekle birlikte başında da belirttiğimiz gibi eğer ilk defa köpek besliyorsanız, yavru köpek beslenmesi hakkında işin uzmanlarından yardım almanızı öneriyoruz.

Köpeğiniz için uygun mamayı seçmek için Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu