Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler de psikolojiden anlar

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler de psikolojiden anlar
Köpekler de psikolojiden anlar

Hayvanlar ve insanlar… Birbirlerinden ayrılamayan iki canlı türüdür, insanlar hayvanları idare ederler, idareleri altına alırlar. Bazen korunmak amaçlı bir köpek, bazen sevmek için bir kedi bazen de ileride kesmek üzere bir keçi. Hayvan bilimcilerinin yaptıkları bir araştırmaya göre, hayvanlar da psikolojiden anlarlar, özellikle de köpekler daha çok anlarlar.

Köpekler, sahiplerinin emirlerine itaat ederken sözlerine mi bakarlar, sözlerindeki yumuşaklık-sertlik durumuna göre mi davranırlar yoksa jest ve mimiklere göre mi? Norveçli hayvan uzmanı Eric Slethold “Yabani ve Evcil” kitabında bu konuyu ele alırken kedi ve köpeklerde telepatinin çok güçlü olduğunu söylüyor. Uzmana göre, köpeklerin sahiplerinin komutlarını yerine getirmelerinin nedeni, ezberlemelerinden dolayı değildir, aksine komutu verdiği an ki durumuna göredir. Mesela köpeğe yumuşak bir şekilde “getir!” komutu verildiğinde muhtemelen köpek uzaklaşan bir topu veya oyuncağı eğlence amacı ile gidip getirecektir. Bir de sahibinin yüksek sesle “Otur şuraya!” şeklinde verdiği emir, köpeğinde muhtemelen korkuya neden olacak ve burada itaat etmesinin nedeni bir anlamda korku olacaktır.

Köpekler de psikolojiden anlar

Sevgi, sempati, ağrı, üzüntü, anlık içgüdü gibi soyut durumlar, insanlarla hayvanlarda aynıdır. Yani insanlarda olan bu olgular aynı şekilde hayvanlarda da vardır. Fakat geçtiğimiz günlerde de yazdığım “Köpekler neden havlar?” yazısında, insanlara en yakın hayvanların köpekler olduklarını belirtmiştim. Buna bağlı olarak şunu kaydetmeden geçmemek gerekiyor, köpekler; duygu olaylarında insanlara en yakın ve psikolojileri insanlara en çok benzeyen hayvanlardır, bu nedene köpekler psikolojiden anlar ve emir ve komutları yerine getirirken sözden çok davranış ve mimiklerden etkilenirler.

Köpekler de psikolojiden anlar

Köpekler basit hayvanlar değil!

Her canlının kendine göre bir özelliği ve değeri mutlaka vardır. Kuşlar uçarlar, kediler miyavlarlar, keçiler süt verirler, köpekler ise psikolojiden anlarlar. Sahiplerinin hal ve hareketlerinden verdikleri komutları daha iyi çözebilen köpekler, davranışlarıyla da sahiplerinin isteklerini yerine getirme içgüdüsü ile hareket ederler.

Köpekler de psikolojiden anlar

Binlerce yıl önce evcilleştirilmelerine rağmen doğal yaşamlarındaki içgüdülerini hâlâ korumayı devam ettiren köpekler, sadık olmalarını da geleneklerine borçludurlar. Sahiplerinin eşyalarını korumak, verilen emirleri yerine getirmek, bazı kelimeleri ezberleyerek istendiğine yerine getirmek gibi durumlar ise köpeklerde psikolojik olarak görülmektedir.

Köpekler de psikolojiden anlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru Köpek Eğitimi İçin 7 Altın Kural Evcil Hayvanlar Hakkında Bilgi Sokakta kayıp hayvan bulursak neler yapabiliriz? Köpekler deniz ve yüzme Agresif Kedilere Karşı Nasıl Davranılmalıdır? En zeki 10 hayvan

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır