Köpek

Köpekler neden havlar?

Hepimiz köpekleri severiz ama gecenin bir anında havlamaları uykumuzun kaçması için yeterli bir nedendir, tabi sinirlenmek için de. Acaba köpeklerin neden havladıklarını hiç düşündünüz mü, sabahın altısında bir köpek neden havlamaya başlar?

Köpekler, insanlarla en yakın ilişkide olan hayvanlardır. Eğer sabahın en tatlı uyku saatinde köpek sesi ile uykunuz bölünüyorsa ve terliğinize uzanarak hemen pencereden kafanızı çıkartıp köpeği uzaklaştırmak istiyorsanız biraz durun! Belki de havlayan köpek size bir mesaj vermek istiyordur.

köpekler neden havlar

Köpeklerin konuşmadıkları bir gerçektir fakat insanların konuşması ile köpeklerin havlaması arasında insanların konuşurken kullandıkları akustik kalıp arasında birçok benzerlik vardır nedeni ise yukarıda da belirttiğimiz insanlarla köpeklerin birbirlerine en yakın varlıklar olmasından kaynaklanıyor.

Köpekler Neden Havlar?

köpekler neden havlar

Köpeklerin havlamaları bazen anlamlı mesajlar içerir. 97 depremini hatırlayanlar, köpeklerin o gece nasıl da havladıklarını herhalde unutmamışlardır. 2000 yılında Almanya Kiel’deki Christan-Alberchts Üniversitesi’nde bir araştırma yapılıyor ve araştırmada kurtlarla köpeklerin sesleri kaydediliyor. Fark edilen şu ki; yabani kurtların havlamaları ve ulumaları hem daha kısa hem de atonal olduğu görülüyor. Oysa köpeklerin havlamaları ve ulumaları bunun tam aksine, değişik tonlarda olabiliyor, frekans uzunluğu değişebiliyor. Gürültülü atonal havlamalarda köpeklerin vermek istedikleri mesajın saldırganlık durumunun söz konusudur, bunun aksine daha müzikal tonlarda havlamalarını inceleyen uzmanlar, bu durumun köpeğin sosyalliğine bağlı olduğunu tespit ediyorlar.

Köpeklerin Havlayarak Anlatmak İstedikleri

köpekler neden havlar

Minik dostlarınız veya sokak köpeklerinin havlaması her ne kadar zaman zaman sahiplerini çileden çıkartsa da kesinlikle her havlamanın içerdiği bir mesajın olduğunu bilmek gerekiyor. Köpekler acıktıklarında havlarlar, bu durumda sahiplerinden köpek maması isterler, hastalandıklarında da havlarlar, bu durumsa sahiplerine beni tedavi et mesajı vermek isterler. Yani işin kısacası köpeklerin havlamaları keyfi değildir.

İlgini Çekebilir:  Köpek Tasması Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır?

Bir sabah uykunun en şirin yerindeyken mahalleden geçen bir köpek veya birkaç köpek birden havlıyorsa, sinirlenmeden önce düşünmenizi ve ne için havladıklarını anlamaya çalışın. En kötü ihtimalle acıktıklarını hisseder ve köpek maması vererek teskin etmeye çalışırsınız veya daha derinden bir araştırma içerisine girerek de sebebini daha net öğrenebilirsiniz, belki de köpeğin sabahın altısında havlaması size bir mesaj veriyordur, belki de bir tehlike durumu ile karşı karşıyasınızdır ve tedbir almanız gerekiyor.

köpekler neden havlar

Genel olarak köpeklerin havlama sebepleri şunlardır;

  • Stres: Köpekler stres içerisindeyse havlayarabilir. Bunun haricinde bir durum için endişeleniyor olabilir. Bunun için de havlamayı tercih edebilir.
  • Heyecan: Çoğu köpek cinsi bir şey için sevindiyse veya heyecanlandıysa havlayabilir. Örneğin, yemek vakti geldiğinde, yürüyüşe çıktığında mutlu olur ve sağa sola koşturarak havlayabilir.
  • Üzüntü: Eğer köpeğiniz istediği bir şeye ulaşamadıysa ve bu durum onu üzdüyse havlayabilir.
  • Hareketsizlik: Köpeğiniz uzun süredir evin içerisindeyse ve herhangi bir egzersiz yapmıyorsa havlayabilir. Bunu yaparken hem sahibinin dikkatini çekmeyi amaçlar hem de enerjisini atmak ister.
  • Uyarı: Köpeklerin algıları yüksektir ve tehlikeleri önceden sezebilir. Bu yüzden risk oluşturan durumlardan önce havlayabilir.
  • Eğitim Eksikliği: Köpeklere küçük yaştan itibaren eğitim verilmelidir. Böylece havlaması daha kontrollü olacaktır.
  • Hastalıklar: Bazı köpek ırklarında oluşan görme ve duyma sorunları köpeklerin havlamasına yol açar. Bunun yanında yaşlandıklarında havlama sayısı da artabilir.
Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu