Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpekler neden havlar?

Ana Sayfa » Köpek » Köpekler neden havlar?
Köpekler neden havlar?

Hepimiz köpekleri severiz ama gecenin bir anında havlamaları uykumuzun kaçması için yeterli bir nedendir, tabi sinirlenmek için de. Acaba köpeklerin neden havladıklarını hiç düşündünüz mü, sabahın altısında bir köpek neden havlamaya başlar, insan düşmanı değil ya…

Köpekler, insanlarla en yakın ilişkide olan hayvanlardır. Eğer sabahın en tatlı uyku saatinde köpek sesi ile uykunuz bölünüyorsa ve terliğinize uzanarak hemen pencereden kafanızı çıkartıp köpeği uzaklaştırmak istiyorsanız biraz durun! Belki de havlayan köpek size bir mesaj vermek istiyordur.

Köpekler neden havlar?

Köpeklerin konuşmadıkları bir gerçektir fakat insanların konuşması ile köpeklerin havlaması arasında insanların konuşurken kullandıkları akustik kalıp arasında birçok benzerlik vardır nedeni ise yukarıda da belirttiğimiz insanlarla köpeklerin birbirlerine en yakın varlıklar olmasından kaynaklanıyor.

Köpekler neden havlar?

Köpeklerin havlamaları bazen anlamlı mesajlar içerir. 97 depremini hatırlayanlar, köpeklerin o gece nasıl da havladıklarını herhalde unutmamışlardır. 2000 yılında Almanya Kiel’deki Christan-Alberchts Üniversitesi’nde bir araştırma yapılıyor ve araştırmada kurtlarla köpeklerin sesleri kaydediliyor. Fark edilen şu ki; yabani kurtların havlamaları ve ulumaları hem daha kısa hem de atonal olduğu görülüyor. Oysa köpeklerin havlamaları ve ulumaları bunun tam aksine, değişik tonlarda olabiliyor, frekans uzunluğu değişebiliyor. Gürültülü atonal havlamalarda köpeklerin vermek istedikleri mesajın saldırganlık durumunun söz konusudur, bunun aksine daha müzikal tonlarda havlamalarını inceleyen uzmanlar, bu durumun köpeğin sosyalliğine bağlı olduğunu tespit ediyorlar.

Köpekler neden havlar?

Köpekler boşuna havlamazlar

Minik dostlarınız veya sokak köpeklerinin havlaması her ne kadar zaman zaman sahiplerini çileden çıkartsa da kesinlikle her havlamanın içerdiği bir mesajın olduğunu bilmek gerekiyor. Köpekler acıktıklarında havlarlar, bu durumda sahiplerinden köpek maması isterler, hastalandıklarında da havlarlar, bu durumsa sahiplerine beni tedavi et mesajı vermek isterler. Yani işin kısacası köpeklerin havlamaları keyfi değildir.

Köpekler neden havlar?

Bir sabah uykunun en şirin yerindeyken mahalleden geçen bir köpek veya birkaç köpek birden havlıyorsa, sinirlenmeden önce düşünmenizi ve ne için havladıklarını anlamaya çalışın. En kötü ihtimalle acıktıklarını hisseder ve köpek maması vererek teskin etmeye çalışırsınız veya daha derinden bir araştırma içerisine girerek de sebebini daha net öğrenebilirsiniz, belki de köpeğin sabahın altısında havlaması size bir mesaj veriyordur, belki de bir tehlike durumu ile karşı karşıyasınızdır ve tedbir almanız gerekiyor.

Köpekler neden havlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler Siyam Kedisi Özellikleri ve Davranışları Köpekler Neden Yalanır? Köpeklerde Evde Doğum Nasıl Yapılır? Köpeklerde ayrılık korkusu Evcil Kuşlara Nasıl Bakılır?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır