Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

En ölümcül 5 kedi hastalığı

Ana Sayfa » Sağlık » En ölümcül 5 kedi hastalığı
En ölümcül 5 kedi hastalığı

Kediler, dünya raporuna göre evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen hayvanlar olarak gösteriliyor. Yayınlanan rapora göre dünyada 500 milyon kadar evcil kedi bulunuyor. Bu durum kediler arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olmakla birlikte bazı hastalıklar ise kedilerin ölümüne neden oluyor.

Kediler, kolay hastalanabilen özellikle de bulaşıcı hastalıklar karşısında çok güçsüz olan hayvanlardır, bu nedenle sahiplerinin özellikle kedi aşısına çok önem vermeleri gerekiyor ve zamanında aşılarını yaparak bulaşıcı hastalıklara karşı kedilerini güvence altına almaları gerekiyor. Araştırmalara göre kedilerin ölümüne neden olan en ölümcül 5 kedi hastalığı şunlardır;

  • Gençlik Hastalığı (Feline Panleukopenia)

En ölümcül 5 kedi hastalığı

Dünya genelinde kedilerin ölümüne en çok neden olan hastalıkların başında gençlik hastalığı geliyor. Türkiye’de her yıl binlerce sokak kedisinin yakalanıp öldüğü bu hastalığın nedeni ise panleukopeina virüsüdür. Bu virüs kediye bulaştığında kolay kolay atabileceği bir virüs olmadığından ölümüne neden oluyor. Özellikle de yavru kedilere virüsün bulaşması çok daha kolay oluyor ve bulaşıcı olduğu için çevresindeki diğer kedilerin de ölümüne neden olabiliyor.

  • Kedi Lösemisi (Feline leukemia)

En ölümcül 5 kedi hastalığı

Hem yavru hem de yetişkin kedilerde en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri de kedi lösemisi hastalığıdır. Feline leukemia denen virüsten dolayı başlayan bu hastalık, kısa sürede kedinin tüm vücudunu etkisi altına alıyor ve kedinin kısa sürede ölümüne neden olabiliyor. Lenf yumrularında şişlik, iştahsızlık ve kusma gibi belirtileri olan kedi lösemisi için tek tedavi yöntemi aşılarının düzenli olarak yapılmasıdır.

  • Kedi AIDS’i

En ölümcül 5 kedi hastalığı

Kediler arasında sık görülen hastalıklardan biri de aids hastalığıdır. Bu hastalık, daha çok virüslü başka bir kedi tarafından ısırıldığında kendini göstermeye başlar ve kedinin ölümüne yol açar. Ciddi bir problem olarak görülen kedi AIDS’inden korunmak için yapılması gereken en önemli şey yine aşıdır. Sürekli ishal, aşırı kilo kaybı gibi belirtiler varsa kedinizde biran önce veteriner uzmana gösterin.

  • FIP (Feline infectious peritonitis)

En ölümcül 5 kedi hastalığı

Kedilerin karın şişliği bazen hamile olmalarından veya basit bir hastalıktan dolayı olmayabilir. FIP virüsü nedeniyle de kedilerde aşırı karın şişkinliği görülebilir. Nezle, soluma zorluğu ve iştahsızlık gibi belirtileri olan bu hastalık, çoğu zaman kedi sahipleri tarafından fark edilmez veya belirtileri hafife alınır bu da kedinin hastalığının ilerlemesine ve ölüm ile sonlanmasına neden olur. Hastalığın çaresi henüz bulunmamış olsa da 16 haftalıktan büyük kediler için bir ilaç firmasının geliştirdiği etkili bir ilaçtan söz ediliyor, fakat bu hastalığın kesin olarak tedavisinin olmadığını belirtmek gerekiyor.

  • Viral solunum yolu iltihabı (Feline calici virüs)

En ölümcül 5 kedi hastalığı

En ölümcül 5 kedi hastalığı arasında yine oldukça tehlikeli olan hastalıklardan biri de viral solunum yolu iltihabı hastalığıdır. Hem yavru hem de yetişkin kedilerde görülebilen bu hastalıktan dolayı yavru kedilerin ölüm oranı yüzde 30 civarlarındadır. Solunum yollarını etkileyen bu hastalığın belirtileri; ağızda ülser, gözyaşı ve burun akıntısı olarak biliniyor. Kedileri düzenli olarak aşılamak hastalığın önüne geçmede önemli bir rol oynamaktadır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

En ölümcül 5 kedi hastalığı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Köpeklerde Öksürük

Köpeklerde Öksürük 27 Ekim 2017

Kedilerde öksürük

Kedilerde öksürük 26 Ekim 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kaliteli balık yemi nasıl olur? Rengârenk Balıkların verdiği huzur Muhabbet kuşlarında ishal neden olur? Afgan Tazısı Köpekler Neden Kokar? Köpeklerde Koku Yapan Hastalıklar Köpeğinizle seyahat etme tüyoları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır