GenelKedi

Kediler İç Kulak İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İç kulak iltihabının sebeplerinin başında kulak uyuzu gelebilir. Bunun haricinde oluşabilecek basit kulak enfeksiyonları tedavi edilmezse ilerleyecektir ve iç kulağa kadar gidip iç kulak enfeksiyonuna yol açacaktır.

Enfeksiyon yavaş yavaş ilerleyen bir durumdur. En başta dış kulakta başlar ardından orta kulağa ve iç kulağa kadar ulaşır. Dolayısıyla dış kulak iltihabı görüldüğünde hemen tedavi edilmesi en kolay tedavi şekli olacaktır. Çünkü enfeksiyon iç kulağa kadar ilerleyebilir. Ayrıca iç kulak iltihabı bebeklikten itibaren, darbeyle ve travmayla gelişebilir.

Kedilerde İç Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

kedilerde iç kulak iltihabı

Kedilerde iç kulak iltihabı sonucunda denge bozukluğu görülebilir. Çünkü kedilerin denge merkezine zarar veren bir olaydır. Genel olarak sallanarak yürüme, yüksek vücut sıcaklığı, işitme kaybı olarak görülür. İşitme kaybının temel sebebi enfeksiyondan dolayı biriken sıvının işitmeyi engellemesidir. Tüm bunların haricinde göz bebekleri yana doğru hareket eder ve bu durumu düzenli bir şekilde yaparlar.

Kedilerde iç kulak iltihabının belirtileri hakkında bilgi verdikten sonra daha detaylı bir şekilde sıralayalım.

kedilerde iç kulak iltihabı

  • Kedilerde iç kulak enfeksiyonu yaşandığında başkalarının kulaklarına dokunmasını istemezler. Aynı zamanda kulağına doğru elinizi uzattığınızda tepki gösterebilir.
  • Normale göre daha agresif tavırlar sergileyebilir.
  • Kulak bölgesinde tüy azalması ve kedinin sürekli kulağını kaşıması da iç kulak iltihabı belirtisi olabilir.
  • Kedinizin vücut sıcaklığı normale göre daha sıcak olabilir. Bunu anlamak için patilerine ve kulaklarına dokunmanız yeterli olacaktır.
  • Eğer iştahsızlık görülüyorsa ve kediniz sürekli kulağıyla uğraşıyorsa, iç kulak iltihabına işaret ediyor olabilir.
  • Kedinizin kulağından yoğun bir koku geliyorsa yüksek ihtimalle iç kulak enfeksiyonu yaşıyordur.
  • Aynı zamanda kulaktan kan veya akışkan bir sıvı gelmesi dikkate alınması gereken belirtilerdir.
İlgini Çekebilir:  Köpeklerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Köpek Özellikleri

Bu belirtilerin bazıları, kedilerde kulak uyuzu belirtilerine benzemektedir, ancak bu iki hastalık birbirinden keskin çizgilerle ayrılmalıdır.

Kedilerde İç Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

kedilerde iç kulak iltihabı

Bazı durumlarda kesin sonuç alınamayabilir. Çünkü bu durum çok ilerlediyse beyin zarı zarar görmüş olabilir. Genelde antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilir. Ancak kulak iltihabının hangi aşamada olduğu ve ne kadar ilerlediği tespit edilmelidir. Buna göre en uygun antibiyotik seçilmelidir.Bunun yanında kulak iltihabının nasıl oluştuğu da önemli bir unsurdur. Oluşum tarzına göre tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Denge kaybı oldukça ciddi bir sorundur. Özellikle bebeklerde oluşursa ve tedavi edilmezse ilerde denge bozukluğundan dolayı iştah kaybı olacaktır. İştah kaybının yaşanmasından sonra çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkması oldukça mümkündür. Dolayısıyla tedavi edilmesi çok önemlidir. Eğer denge kaybı ve işitme kaybı gözlemleniyorsa veterinere başvurulması gerekir.

Kedileri İç Kulak İltihabından Nasıl Koruyabiliriz?

kedilerde iç kulak iltihabı

Sokağa çıkan kediler risk altındadır. Evcil kedilerin sokağa çıkartılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü sokakta birçok bulaşıcı hastalık bulunmaktadır. Evcil kediler sokakta oluşabilecek tehlikelerin farkında olmadığı için travmatik durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca kedinin darbe alma ihtimali de daha yüksektir ve tüm bunlardan dolayı iç kulak iltihabı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla en büyük önlem evcil kedilerinizi sokağa çıkartmamak olacaktır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu