Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerde Neden Tüy Dökülür?

Ana Sayfa » Genel » Kedilerde Neden Tüy Dökülür?
Kedilerde Neden Tüy Dökülür?

Kedilerin tüy dökümünü etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi strestir. Bununla beraber mevsimsel dönemlerde oldukça önemlidir. Genel olarak kızgınlık dönemleri ve mevsim geçişlerinde, stresli olduğu dönemlerde, gebelikte, evde yapılan değişikler kedilerdeki tüy dökümünü etkileyen faktörlerdir.

Kedilerin düzenli olarak taranması tüy dökümünü azaltacaktır. Dolayısıyla kediler için bir tüy dökme dönemi net olarak söylenemez ancak tüy dökülmesini arttıracak etkenlere dikkat edilmelidir. Mevsim geçişleri kedilerin tüy dökme dönemi olarak adlandırılabilir.

 

Hangi Tür Kediler Çok Tüy Döker?

Aslına bakılırsa tüy dökme olayı ırktan ziyade uzun tüy veya kısa tüy olmasına bağlıdır. Uzun tüylü olan kediler tüy döktükleri zamanda daha fazla gözükmektedir. Uzun tüylü kediler için bakımda oldukça önemlidir. Çünkü; düzenli olarak taranmazsa tüyleri birbirine karışarak topaklar oluşabilir. Bunun sonucunda tüylerinin dökülmesi artar ve hastalıklara yol açar. Dolayısıyla uzun tüylü kedilerin bakımı ve beslenmesi kısa tüylü olan kedilere göre daha fazla özen gerektirmektedir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hangi Durumlarda Hastalık Belirtisidir?

Tüy dökülmesi normal şartlar altında kedilerin fizyolojik yapılarından dolayı oldukça olağan bir durumdur. Ancak bazı durumlarda tüy dökülmesi hastalık belirtisi olabilir. Bölgesel tüy dökülmeleri genel olarak hastalık belirtisi olabilir. Böyle bir durumda veteriner hekime başvurulmalıdır.

Eğer kediniz sürekli olarak aynı yeri yalıyorsa, o bölgedeki tüy dökümünü arttıracaktır ve bu da bir hastalık belirtisi olabilir. Kedinin aynı bölgeyi sürekli olarak yalaması ağrısı olmasına, stresli olmasına veya o bölgede bir cilt sorunu olmasına işaret edebilir. Bununla beraber metabolizmalarında oluşacak bir sorun tüy dökülmesi olarak gözlemlenebilir. Bu durumda bir veteriner hekime danışmak en doğru karar olacaktır.

Kedilerde Tüy Dökülmesine Yol Açan Deri Hastalıkları

Kedilerde tüy dökülmesi hastalık belirtisi olabilir. Bunlardan bir tanesi mantardır. Mantar sonucunda kedinin kürkünde belirli alanlarda tüy dökülmesi görülür ve bu hastalık belirtisidir. Bununla beraber metabolizmalarında olan bir sorun (örn: karaciğer ve böbrek hastalıkları) daha fazla tüy dökülmesine yol açacaktır.

Fazla tüy dökülmesi derinin normale göre daha sağlıksız olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla bölgesel ve fazla tüy dökülmesi görüldüğünde veteriner hekime başvurmak en doğru karar olacaktır.

Kediler Doğum Sonrasında Tüy Döker Mi?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kedilerde tüy dökümünü arttıran en önemli unsurlardan bir tanesi kedilerde stres görülmesidir. Kedinin stresini arttıran en önemli hususlardan bir tanesi de doğumdur. Dolayısıyla gebelik dönemlerinde ve doğumda normalden daha fazla tüy dökmeleri oldukça olağan bir durumdur.

Buna önlem almak için beslenmesi geliştirilmeli ve tüylerinin bakımına özen gösterilmelidir. Doğumdan sonra vücudun kaybettiği enerji, tüylerinin dökülmesine sebep olmaktadır.

Kedilerin Tüy Kalitesini Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

kedilerde tüy dökülmesi

Kedinizin tüylerinin bakımsız olması hem tüy kalitesini düşürecek hem de tüylerinin dökülmesine yol açacaktır. Parlak ve sağlıklı tüyleri olan bir kediye sahip olmak için bakımlarını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Kedinizin tüylerinin parlaklığı, kedinizin genel sağlığı hakkında bilgi vermektedir. Kedilerde tüy bakımı özellikle uzun tüylü kedi ırkları için oldukça önemlidir.

Kedilerin tüy kalitesinin artması için, düzenli olarak tüylerinin taranması oldukça önemlidir. Tüy dökülme mevsimlerinde bu duruma daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bunun yanında gerektiği zamanlarda kedinizi yıkamanız gerekebilir. Bunun için Kediler Nasıl Yıkanmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli makalemizden yardım alabilirsiniz.

Kedilerin tüy sağlığı için en önemli unsurlardan bir tanesi de kedinin beslenmesidir. Kedilerin tükettiği mamanın içeriğindeki protein miktarının yüksek olması gerekir. Bunun yanında mamanın içeriğinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bulunmalıdır.

Kedilerin tüy kalitesini arttırmak için hazırlanmış mamalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerde Neden Tüy Dökülür? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır