Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Ana Sayfa » Kedi » Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?
Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Canlı varlıklar, yedikleri besinlerden dolayı zehirlenebilirler. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bu durum kendini gösterir. Kediler, diğer canlılara göre daha fazla seçenekle besin maddesi aldıklarından dolayı kedilerde zehirlenme daha fazla görülür. Peki, kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Kediler zehirlendiklerinde kendini gösteren ilk belirtiler; kusma, halsizlik, hareketlerde dengesizliktir. Tabi bununla birlikte ciddi bir zehirlenme ise şok belirtisi de kendini gösterebilir. Kediler, yapı olarak diğer hayvanlara göre daha hassas ve daha çabuk etkilenebilirler, örneğin köpeklerde zehirlenme olduğu zaman bağışıklık sistemi buna karşı daha fazla reaksiyon gösterebilir ama kedilerde durum böyle değildir, kısa sürede belirtileri kendini göstermeye başlar ve son aşamada şok denen olay meydana gelir. “Şok” olarak adlandırılan durum; kedi yan yatar, gözleri açık olur fakat hareketlerinize karşı herhangi bir tepki vermez.

Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Kedi zehirlenmesinde ne yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğim gibi kedilerin zehirlenmesi, kısa sürede etkilerini gösterebilen bir durumdur. Kusma, ishal, dengesizleşme, hareket bozukluğu ve son aşamada “şok” ile karşılaşılır. Şok durumunun son evre olduğunu söylemek gerekiyor, erken müdahale edilmediğinde kedide ölüm de meydana gelebilir, bu nedenle zehirlenme belirtilerinin ilk aşamaları kendini göstermeye başladığında veteriner hekime göstermekte fayda vardır.

Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Kediler neden zehirlenir?

Kediler de insanlar gibi farklı nedenlerden dolayı zehirlenebilirler. Gıda zehirlenmesi veya farklı bir şeyden dolayı zehirlenebilirler. Bu durumu anlamanın yolu veteriner uzmana göstermektir. Kendi başınıza kedinin neden dolayı zehirlendiğini anlamanız bir hayli güçtür. Gıda zehirlenmesi yaşayan kedilerde kedi maması seçimi çok önemlidir. Daha önce verdiğiniz mamanın markası veya türü değişmişse, muhtemelen kedinizin sindirim sistemi yeni mamaya alışmamıştır veya içerisindeki herhangi bir madde kedinin bünyesine zarar vermiş ve bu durum da kedinin zehirlenmesine yol açmıştır.

Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir?

Kedi maması alırken dikkat!

Kedi mamaları, son zamanlarda marka bakımından bir hayli artış gösterdi. Dünyanın her yerinde popüler olan markaların yanı sıra adları henüz yeni duyulmuş markalar da internet satış sitelerinde veya petshop mağazalarında kendini gösteriyor. Bu durumda kedi sahiplerinin kedi maması alırken çok dikkatli davranmaları gerekiyor. Daha önce kullanılmış, referansı çok olan ve kedi sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkisi olmadığı tespit edilen mamaları tercih etmek her zaman için çok daha iyidir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Kedilerin zehirlendiği nasıl anlaşılabilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Köpeği kaybetmek neden çok zordur? Balıklar ne yer? Kırmızı Yanaklı Kaplumbağa Kediler Ne Kadar Hamile Kalır ? Köpekler Nasıl Temizlenir? Balık yeminde kalite arayanlar

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır