Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Appenzell Dağ Köpeği

Ana Sayfa » Genel » Appenzell Dağ Köpeği
Appenzell Dağ Köpeği

İsviçre’nin Appenzell kanyonundan adını alan Appenzell Dağ Köpeği, güçlü yapısı ve araziye elverişli özelliği ile bilinen bir köpek türüdür. En eski köpek türlerinden biri olarak da nam kazanan Appenzell Köpeği, İsviçre köylüleri tarafından çoban ve çalışma köpeği olarak evcilleştirilen bir cinstir.

Appenzell Dağ Köpeği Kökeni 

appenzel dağ köpeği

Düz, güçlü ayaklarıyla ön plana çıkan köpek, dağlık arazilere elverişli yönleriyle dikkat çekici bir köpek cinsidir. 1898 yılında “özerk cins” olarak tescillenen köpek, aslen, 4 Sennen (İngiltere’nin güneybatı kasabası) köpeklerindendir. 3 katmanlı renkleri ile dikkat çekici köpek türlerinden biri olan Appenzell12-14 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Appenzell Dağ Köpeği Özellikleri

appenzel dağ köpeği

Appenzell Dağ Köpeğinin en belirgin özellikleri; ”İsviçre Haçı” denilen deseni, uzun, kıvrık, ucu beyaz kuyruğu, düşük kulakları karakteristik yapısıdır. Küçük arabalar çekmek, çobanlık yapmak ve arama kurtarma çalışmalarında kullanmak gibi işlevleri ile günümüzde de kullanılan Appenzell, kabiliyeti ve güçlü yapısı nedeniyle özen gösterilen köpek cinslerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

22-24 kg. ağırlığında, 52-56 cm. boyunda, siyah, beyaz ve kahve renklerine sahip, orta boyutta olan İsviçre kökenli Appenzell Dağ Köpeği, herhangi bir genetik hastalığa sahip olmaması ile dikkat çektiği kadar dayanıklı yapısı ile de köpekler arasında en çok dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Dağ köpeği olması hasebi ile arazi ve dağlık alanları seven bu köpekler, çok hareketli tabir caizse “kabuğuna sığmaz” türden bir varlıktır. Açık hava ve egzersizlere bir hayli ihtiyaç duyan Appenzell Dağ köpeği, kapalı ortamlara gelemeyen bir köpek türüdür. Bu nedenle besleyenlerin ev içerisinde kesinlikle beslememeleri, bunun yerine en azından bir çiftlik veya bahçede beslemeleri önerilmektedir.

Appenzell Dağ Köpeği Karakteri

appenzel dağ köpeği

Üst düzey koruma içgüdüsüne sahip olan köpek, doğası gereği şüpheci yaklaşımlarıyla dikkat çeker. Kendinden emin, cesur ve sorumluluk sahibi olmasıyla bilinen köpek türlerinden biri olan Appenzell Dağ köpeği, hayat dolu tavırlarıyla sahiplerinin de ilgisini çekmektedir. Soğuk hava koşullarına dayanıklı olması, sevecen ve sosyal olması ile beslenmesi güç olmayan köpek türü özelliğine sahip olması, sahiplenilmesini daha kolay hale getirmektedir.

Mükemmel bir av köpeği ve çoban köpeği olma özelliklerine sahip olan Appenzell Dağ köpeği, çocukları seven bir yapıya sahiptir. Eğitilmesi bir hayli olan bu köpekler, komutları hızlı bir şekilde kavrayabilirler. Bir dağ köyünde veya çiftlik yerinde yaşıyorsanız, kesinlikle hem dost hem de bir koruma olarak Appenzell Dağ köpeği tercih etmenizi öneriyoruz.

Appenzell Dağ Köpeği Bakımı

appenzel dağ köpeği

Bu köpekleri beslerken, güneş yanıklarından ve soğuktan korumanız gerekmektedir. Eğer ciltleri kurursa, losyon sürülebilir. Bu köpeklerin tüy bakımı için çok özel bir çaba gerekmez, ancak derisi dökülmeye yatkın olduğu için kepekli görünebilir.

Bu köpekler dağ köpeği olduğu için apartman yaşantısına uyum sağlayamaz. En uygun yaşam alanı çiftlikler ve köy ortamlarıdır. Aynı zamanda iş köpeği olduğu için günlük egzersizlerine özen gösterilmelidir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Appenzell Dağ Köpeği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır