Köpek

Boxer (Boksör) Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Yapılır? [🐾 DETAYLI]

Boxer cinsi köpek heybetli görünümlerinin altında neşeli bir kimlik yatar. Her ne kadar geçmiş tarihlerinde bir bekçi köpeği olarak yetiştirilseler de günümüzde sadık bir aile dostu olarak yerini almıştır.

Kare çeneli ve güçlü kas yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken bu cins köpek aynı zamanda yüksek enerjisi ve bakımı kolaydır. Eğer sizde aile dostu bir köpek arayışı içerisindeyseniz bu cins köpek ırkı tam size göre! Neden mi? İşte tüm detaylarıyla boxer cinsi…

Boxer Cinsi Köpek Genel Özellikleri

Boxer köpeği genel özellikleri

Doğaları gereği sınırsız enerjiye sahip olan bu cins üç yaşına gelene kadar olgun sayılmaz. Diğer ırklarına boxer köpeği en uzun köpek yavruluk dönemi geçiren ırktır. Bunun dışında bu cins köpek ırkına genel olarak baktığımızda zeki ve korkusuzdur. Sahiplerine ve aile üyelerine karşı sıcakkanlıdır aynı çevresine karşı zamanda dost canlısıdır.

Bazen inatçı bir yapıya sahip olabilir.  

Öğrenmeye isteklidir.

 

Oldukça hızlıdır.
Sevdikleri insanlara mükemmel bir bağ kurar. Lider ruhlu bir köpektir. Genel olarak bakıldığında genetik birkaç sağlık sorunu vardır.
Son derece başarılı bir avcı köpeğidir. Çocuklarla oynamayı sever. Yavruluk döneminden itibaren yeterli sosyalleştirilmesi gerekir.
Bahçeli evler, çiftlik yaşantısına uyumludur. Boxer köpekler kedilerle ve diğer köpeklerle ortalama ilişkiler kurar. Bu cinse mensup ırk ilk olarak 2005 yılında American Kennel Klubü tarafından tanınmıştır.

 

Boxer Köpeği Fiziksel Özellikleri

Boxer Köpeği Fiziksel Özellikleri

İyi huylu özelliklere sahip olan Boxer köpek, ortalama yaşam süresi 10 yıldır. Ortalama ağırlığı Erkeklerde 27-32 arası kg iken dişilerinde ise bu oran 25-29 kg arasında değişir. Boy oranları Erkeklerde 57-63 cm, dişilerde ise 53-60 cm arası olarak görülür.  Son derece güçlü bir çene yapısına sahiptir. Yanakları şişkin, kafası kare ve vücudu adalelidir. Gözleri ise kahverengi tonlarına yakın bir tondur. Bu ırka sahip renkler genel olarak açık kahve, siyah, beyaz, kırmızı-beyaz arası değişkenlik gösterebilir. Bunu dışında Baxer cins köpeklerin kulak yapısı dik ve uçlarından kırılarak aşağı doğru sarkık durumdadır. Duyma güdüleri oldukça sağladır ve en ufak sesleri bile duyarak anında tepki verebilir.

Boxer Cinsi Köpeklerin Kişilik ve Karakter Özelliği

Boxer Köpeği karakter özellikleri

 1. Enerjik ve sevimli yapısı bu ırkın davranışlarına yansıdığı için kendini karşı tarafa kolaylıkla sevdirir.
 2. Yukarıda da bahsettiğim gibi olgunlaşması uzun bir zaman aldığı için her zaman neşeli görünür.
 3. Doğası gereği son derece sadık ve korumacı bir iç güdüye sahiptir.
 4. Bu ırk yüksek sesten ve sert davranışlara asla tahammül edemez. Böyle bir durumla karşılaştığında saldırgan tavırlar içerisine girer.
 5. Doğası gereği insanlara karşı iyimserdir ancak yavruluk döneminden itibaren sosyal hayata duyarlı yetiştirildiğinde tamamen insan canlısı olacaktır.
 6. Eğitilme sürecinde sahiplerini zorlamaz ve verilen komutlarını yerine getirir.
 7. Boxer cinsi köpeğe sahipseniz onunla sorunsuz her yere gidebilirsiniz.

Boxer Köpek Cinsinin En Temel 10 Özelliği

 

 1. Son derece sevgi dolu ve şevkatli bir mizaca sahiptir.
 2. Bu ırk, köpek türleri arasında en zeki köpek olarak bilinir ve eğlenceli bir kişilik özelliği vardır.
 3. Yüksek enerjiye sahip oldukları için bol miktarda egzersize ihtiyacı vardır.
 4. Geçmiş döneminde başarılı bir bekçi köpeği olmasının dışında dövüşçü köpeği aynı zamanda avı köpeği olarak da kullanılmıştır.
 5. Yalnız kalmak bu ırkın en sevmediği şeydir ve sahiplerini, benimsedikleri kişiler her daim korur.
 6. Boxer köpek ırkı ilk olarak Almanya’da bulldoglar ve bullenbessierlerin çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır.
 7. Bu ırk ismini Alman bir sözcük olan  “Boxl” kelimesinden almışlardır.
 8. Günümüzde bu ırk köpek iyi bir aile köpeği olmanın yanı sıra polis köpeği, haberci köpeği ya da bekçi köpek olarak da eğitime tabii tutuluyor.
 9. Ortaya çıktığı dönemlerde boxer köpek ırkı, yetiştiriciler tarafından geniş ve yayvan arazilerde Bizon, Ayı veya vahşi domuz gibi avlaması zor olan hayvanların kovalanması, tutulması ve yakalanması için eğitildi.
 10.  Mizaç olarak sert bir duruş sergilese de gereksiz yere asla havlamaz.

Boxer Köpeği Nasıl Eğitilir?

Boxer Köpeği Nasıl Eğitilir?

Boxer köpek cinsi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sahiplerine karşı oldukça bağlı olduğunu bilmelisiniz. Bu özellikleri eğitimleri de kolaylaştırır.  Boxer cinsi köpeklerim eğitimine yavruluk döneminde, zaman kaybetmeden başlamak gerekir.  Bu ilerideki sosyal yaşantısına daha kolay uyum sağlamasını kolaylaştırır.

Genel olarak eğitimi en kolay verilen köpek cinslerinden biridir. Verilen eğitime olan ilgileri ve eğitim sırasında çok mutlu oldukları saptanmıştır. Zekâ seviyeleri yükse olduğunda komutları çok çabuk öğrenir ve uygular. Boxer cinsi köpeklerin çevreye karşı saldırgan davranmaması adına verilen sosyalleşme eğitimine karşılık, temel itaat eğitimini de almış olması, sahibinin komutlarına uyması önemlidir.

Boxer Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu köpek cinsine yavruluk döneminden itibaren eğitim verilmesi gerekir. Eğitimlerinin temeli “otur”, “yat”, “kalk”, “bekle”, “takip et” gibi komutlar yer alır. Bunu öğrenen köpeğiniz yaşamına daha kolay ve güvenli devam eder.  

👉 İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]

Boxer Köpeği ile İleri İtaat Eğitimi

Boxer köpek ırkına ileri itaat eğitimi verilebilmesi için uygun koşulların gerçekleşmesi gerekir. Bu koşularda biri sakin bir ortamdır. Köpeğinizin kendi güvende hissedebileceği bir ortama ihtiyaç vardır. Böylelikle kendini daha güvende hissederek verilen komutları harfi harfine uygular.

👉 İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

Boxer Köpeği Sosyalleştirme Eğitimi

Bu ırka mensup köpek cinsi insanlara karşı son derece duyarlıdır. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren çevresiyle sürekli iç içe olduğu bir ortamda yetişmesi ilerideki döneminde çevresine karşı daha uysal ve cana olmasını sağlar.

👉 İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

 Boxer Köpeği Ne Yer?

Boxer ne yer

Sevimli dostunuzun her daim sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için düzenli ve doğru bir şekilde beslenebilmesine dikkat etmelisiniz Köpeğiniz için uygun ve kaliteli bir kuru mama vermek sindirim sistemlerinin zarar görmemesi için önemlidir

Boxer köpeği kilo almaya oldukça meyilli bir ırk oldukları için yağlı yiyeceklerden kesinlikle kaçınmalıdır. Bu nedenle ödül mamalarını sık sık verilmemesine özen gösterilmelidir. İşte, tavsiye edilen bazı besinler:

 1. Yağsız ve mutlaka tuzsuz kırmızı et veya balık
 2. Proteini bol içeren taze ve organik sebzeler
 3. Şeker oranı az olan meyveler
 4. Bakliyatlar

👉 İşinize Yarayabilir: Boxer Köpeği İçin En İyi Mamaları Görmek İçin Tıklayın.

Boxer Köpeği Ne Yemez?

 1. Tavuk (pek tavsiye edilmese de nadir olarak yenilebilir)
 2. Tatlı yiyecekler
 3. Yağlı sebze ve meyveler (avokado gibi)

👉 İlginizi Çekebilir: Köpekler Ne Yer / Ne Yemez?

Boxer Köpek Bakımı

Boxer köpeği bakımı nasıl yapılır

Boxer köpek cinsinin bakımı oldukça kolaydır ve sahiplerinin ayrıca bakımı için uzun vakit ayırmasına gerek yoktur. Kısa ve sık tüylere sahip oldukları için düzenli taramak tüy bakımı için yeterli olacaktır. Çok fazla kirlenmedikleri sürece yıkanmaya çok ihtiyaç duymaz. Boxer köpeklerin kulak ve diş temizliklerine özen göstermek, Boxer köpek bakımı için yeterlidir.

👉 İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM]

Boxer Köpek Sağlık Sorunları

Boxer köpeği sağlık sorunları

Boxer köpeklerde doğum oranı da yüksektir ve beyaz renkli Boxer köpekler sağırlık, kanser gibi sağlık sorunlarına yatkındır. Geçmişte Boxer yetiştiricilerinin beyaz doğan yavruları doğar doğmaz öldürdükleri de bilinir.  Sevimli dostunuzun her zaman sağlıklı bir hayat sürmesi için sağlığı için rutin kontrol uygulamalarını ihmal etmeyin. Ayrıca beslenme, rutin egzersiz, temizlik ve veteriner muayenesi dikkat edilmesi gerekir.

👉 İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Boxer Tarih ve Kökeni

Boxer tarihi kökeni

Boxer köpek cinsinin kökeni Almanya’dır ve 19. Yüzyılda Bulldog, Dogue de Bordeaux bu ırkın karışımıyla ortaya çıkmıştır. Bir çalışma köpeği olarak eğitilen Boxer Amerika Kennel Klubün’ de 2005 yılında bir “çalışma köpekleri” grubunda sınıflandırılmıştır, ancak bugün Boxer çalışma köpeğinin yanı sıra daha  çok aile köpeği olarak yerini alır.

Boxer Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boxer Köpeği Nasıl Bilinir?

Geçmişte avcı köpeği olarak bilinmesinin yanı sıra günümüzde polis köpeği,bekçi köpeği ve haberci köpeği olarak da kullanılır.

Boksörler İyi Aile Köpekleri midir?

Son derece sevecen ve sadık bir köpek cinsi olduğu sahiplerine karşı güçlü bir bağa sahiptir. Bu nedenle iyi bir aile köpeğidir.

Boxer Köpeklerin Ne Gibi Sorunları Var?

Bazı hastalıklara daha fazla yatkın olan boxer köpeği özellikle kanser ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara yatkındır.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Alan koruması gerçekten çok iyi bir köpek. Bu cinsi yeni sahiplenecek olanlar için mutlaka bir ön bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Sunmuş olduğunuz yazı dizisi bilgilendirici teşekkürler

 2. Gerçekten tam bir dost, eve veya bahçeye kolaylıkla uyum sağlayabiliyorlar, sahiplerine pek sorun çıkartacaklarını sanmıyorum tam bir koruma köpeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup