Köpek

Dalmaçyalı (Dalmatian) Köpekler Hakkında En İlginç 8 Bilgi

Dalmaçyalı köpek, kendine özgü benekleri ve oyuncu kişiliği onu diğer köpeklerden ayırır. Spor köpeği olarak yetiştirilerek yüzyıllar boyunca neredeyse görünümü hiç değişmeden kalan bir köpek ırkıdır.

Bu sevimli köpek cinsini televizyonlardan da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Oyuncu kimliği ve hayran bıraktıran ilginç benekleriyle insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. İnsanoğlunun süregeldiği günden beridir bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Aynı zamanda güçlü kas yapına sahip olması ve atletik yapısıyla günümüzde çok fazla tercih edilen köpekler arasında yerini almıştır.

Dalmaçyalı Köpek Genel Özellikleri

Dalmaçyalı Köpek Genel Özellikleri

Günümüzde, Dalmaçyalı köpek en kolay şekilde Disney’in yıldızlarından biri olarak tanınmaktadır. Ekranlarda gördüğümüz bu eğitimli köpeğin kendi özgü duruşu, kişiliği ve mizacıyla diğer ırklarından ayrışır. Bunun yanı sıra insanlarla birlikte yaşamayı sever ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Yeteri kadar sosyalleşmediği takdirde sinirli ve inatçı bir yapıya bürünür. Bu gibi durumla karşılaşmamak adına küçük yaştan itibaren çevresiyle birlikte vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

Dalmaçyalı Köpek Karakter Tablosu

😇Neşeli ve oyun oynamayı sever. 😇Kızdırılmaktan pek hoşlanmaz.
😇Aşırı derecede duyarlı ve sadıktır. 😇İnsanlarla iç içe olmayı sever.
😇Kendine yapılan kötü bir hareketi yıllar geçse de unutmaz. 😇Çocuklarla oynamayı sever ve son derece koruyucudur.
😇Zeka seviyesi yüksektir. 😇Dalmaçyalı köpek ırkı oldukça eğlencelidir.
😇İnatçıdır. 😇Yeteri kadar sosyalleşmeye ihtiyaç duyar.

Dalmaçyalı Köpek Görünümü

Dalmaçyalı Köpek Görünümü

 Dalmaçyalılar oldukça enerjik, eğlenceli ve hassas köpektir. Genel görünümleri itibariyle atletik bir vücuda ve güçlü adaleye sahiptir. Geçmiş tarihlerinde bu özelliklerinden ötürü bekçi köpeği olarak eğitim almıştır. Orta bir boya sahip olmasına rağmen çevresini son derece iyi korur ve kendini tehlikede hissettiğinde korkusuzca savunmaya geçer. Bu ırka mensup köpekler sahiplerini çok fazla benimser. Zeka seviyeleri yüksek olduğu için iyi bir eğitim verilmelidir.

👀🐶Ortalama yaşam süresi: 10–13 yıl 👀🐶Kuyruk oldukça uzundur ve hafif, yukarıya doğru bir eğrilik vardır.
👀🐶Kökeni: Hırvatistan 👀🐶Tüyler kısa ve yoğundur, kahverengi veya siyah beneklere sahiptir.
👀🐶Boy: Dişi: 56–58 cm, Erkek: 58–61 cm 👀🐶Renkleri: Siyah, Beyaz, Kahverengi
👀🐶Zarif, kaslı bir vücuda sahip, zarif, orta boy bir köpektir. 👀🐶Kilo: Kilo: Dişi: 16–24 kg, Erkek: 15–32 kg

 

Dalmaçyalı Köpek Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Özellik

Dalmaçyalı Köpeği Hakkında En Çok Merak Edilenler

1-Dalmaçyalı köpek yavruları,  dünyaya geldiklerinde benekleri yoktur.

2-Dalmaçyalı köpeğin kökeniyle ilgili kesin bir bilgi yoktur, ancak ortak kanı bu ırkın kökeninin Hırvatistan’dan geldiğidir.

3-Bu köpek ırkının %30 işitme engelli olarak doğar.

4- Dalmaçyalı ırkına mensup bir köpek, ünlü Amerikan bira markası Budweiser’in maskotu olarak bilinir.

5- Dalmaçyalı köpeği, itfai köpeği olarak da eğitilmiştir ve günümüzde modern itfai istasyonlarında bu ırk köpekler vardır.

6- Amerika’nın unutulmaz başkanı George Washington‘un Dalmaçyalı köpek hayranıdır ve evinde Madam Moose adında bir Dalmaçyalı köpeği olduğu biliniyor.

7- Birçok Dalmaçyalı köpeğinin ağzının içinde dahi benekleri vardır.

8- Disney’de yer alan “101 Dalmaçyalı” adlı dizisinde,  bu ırka mensup birçok köpek oynatılmıştır ve ciddi anlamda popülaritesi yükselmiştir.

Dalmaçyalı Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Dalmaçyalı Köpek Eğitimi

Dalmaçyalıları eğitmek son derece mahiyetli bir iştir. Yavruluk dönemlerinden itibaren eğitimlerine başlanır ve iyi davranışları ödüllendirip kötü alışkanlıkları düzeltilmesi gerekir. Bu cins çok akıllıdır ve bu durum bazen eğitimciyi zorlasa da doğru bir şekilde eğitildiği takdirde tam bir ev köpeği olur.

Dalmaçyalı Köpek İtaat Eğitimi

Bu ırka mensup köpek, hızlı ve dayanıklıdır. Çok fazla enerjiye sahip oldukları için yorulmaz. Bu nedenle ilk olarak alması gereken eğitim itaat eğitimidir. Temel komutları öğrenerek iletişiminizin daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.  Bunun dışında temel eğitimin alınmasının sebebi dalmaçyalıya gerekli kuralları daha kolay öğrenmeleri ve böylece aileleri arasında sorunsuz yaşayabilmeleri için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]

Dalmaçyalı Köpeği İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

İleri itaat eğitimi Dalmaçyalı köpeğinize temel itaat eğitimini verdikten sonra alınması gereken bir eğitim türüdür. Bu eğitimde köpeğinizin tasmasını çıkartarak, sizin vereceğiniz komutları uygulamayı öğrenir. İleri itaat eğitiminde de temel itaat eğitiminde öğrendiği komutları öğrenir ancak tek farkı tasma kullanılmamasıdır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?


Dalmaçyalı Köpeği Sosyalleştirme Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu eğitim ile dalmaçyalı köpeğinize, ev içerisindeki kuralları ve dışarıda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesini sağlar. Bu eğitimin amacı köpeğinizle birlikte daha uyumlu ve uzun bir şekilde yaşamanızı sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir:10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]


Dalmaçyalı Köpek Eğitimi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalmaçya Köpek Eğitimi Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Sahiplerinin, eğitim sırasında köpeğine karşı oldukça sabırlı ve sakin olması gerekir.

2-Bu ırka mensup köpekler fizikse açıdan hızlı bir şekilde olgunlaşsalar da aslında 2 yaşına gelinceye kadar yavru bir köpek gibi davranır.

3-Kendine has özellikleri vardır ve buna uygun bir eğitim alması çok önemlidir.

4- Kolay öğrenmelerine rağmen inatçı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği eğitim sırasında sahibini zorlayabilir.

5- Köpeğinize itaat etmenin eğitim komutlarını öğretmek diğer köpeklerin eğitiminden farklı değildir ancak inatçı bir mizacı olduğunu da tekrar vurgulamam da fayda var.

6- Dalmaçyalı Köpeğinize iyi bir eğitim verdiğiniz de hem daha sağlıklı hem de uzun bir süre size can yoldaşlığı yapar.

Dalmaçyalı Köpek Beslenme Önerileri 🍗

Dalmaçya Köpek Beslenmesi

Dalmaçyalı köpeğe mama tercihi yaparken yüksek proteinli kuru mamaya yönelmelisiniz. Bunun dışında sporcu köpeği oldukları için  beslenmesinin temelinde et olmalıdır. Dalmaçyalılar için günlük yemek ihtiyacının en az üçte birini almalıdır. Ete ek olarak, bir köpeğe haftada 2-3 kez haşlanmış sakatat verilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir:Köpeklerde Tam Beslenme İçin Yaş Mamaların Önemi: En İyi 5 Yaş Mama

Dalmaçyalı Köpeğin Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Dalmaçya Köpek Tüy Bakımı

Her cinse mensup olan köpek gibi dalmaçyalı köpeği de bakıma ihtiyaç duyar. Yılda iki kere tüy dökme mevsimine girdiği için bu dönemlerde fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca sık ve kısa tüy yapısına sahip olduğu için haftada iki kere köpek tarağı ile fırçalanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM]

Dalmaçyalı Köpeğin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Dalmaçyalı köpeğinizin daha uzun süre sizinle birlikte yaşamasını istiyorsanız bakımına özen göstermelisiniz. İhtiyacı olan bakımlarından biri de dişlerinin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Bu nedenle köpeğinize bu alışkanlığı günde iki kere kazandırarak, enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının önüne geçersiniz.

İlginizi Çekebilir:Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]

Dalmaçyalı Köpek Çocuklarla Uyumu

Dalmaçyalı cinsi köpekler, uyumludur ve çocukların en yakın arkadaşı olma potansiyeline sahiptir. Bu ırk sevecen ve cana yakın kişiliği ile saldırgan eğiliminde değildir ve ideal ortamı çocuklu aileler olmaktadır. Ancak büyük bir köpek olduğu da unutulmamalı ve küçük çocuklarla gözetim altında bir arada tutulmalıdır.

Dalmaçyalı Köpek Sağlık Sorunları

Dalmaçyalı Köpek Sağlık Sorunları

Dalmaçyalı ırkı kalıtsal bir  rahatsızlık ile dünyaya gelir. Bu kalıtsal hastalık ırka en çok görülen sağırlık sorunudur. Sevimli dostlarımızın %12 gibi bir oranı doğuştan sağır olarak doğar. Bu nedenle Dalmaçyalı köpeğiniz 6 haftalık olduktan sonra “Bear” adı verilen bir sağırlık testi yaptırılmalıdır. Bu testte köpeğin sağır olup olmadığı tespit edilir ve eğer test pozitifse sağlığı için kısırlaştırılması gerekir.

Tarih ve Kökeni

Tarih ve Kökeni

Dalmaçyalı köpeğin tarihi belirsizdir ve 18 yüzyılın sonlarında keşfedilmiştir. Uzman araştırmacıların ortaya koydukları savlara göre cinsin kökenleri Hırvatistan’a ve Dalmaçya bölgesine kadar dayanmaktadır. Cinsin ilk atalarının benekli Danua kökenli bir köpek olduğu düşünülüyor. Günümüzde ise  popüler bir köpektir ve birçok ailelerin birinci tercihleri arasındadır.

Dalmaçyalı Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dalmaçyalı Hangi Ülkenin Köpeği?

Dalmaçya köpeğinin kökeni, kesin olmamakla birlikte Hırvatistan'daki Dalmaçya bölgesine dayanır.

Dalmaçyalı Köpek Tüy Döker mi?

Yılda iki kere yoğun bir tüy dökme mevsimine giren Dalmaçyalı bu dönemde sıklıkla tüy döker.

Dalmaçyalı Evde Bakılır mı?

Dalmaçyalı köpeği apartman dairesine ayak uyduramaz. Bunun dışında bahçeli evlerde bakılabilir.

Dalmaçyalı Kaç Tane Doğurur?

Ballarat'ta 3 yavruya hamile olduğu düşünülen Miley adlı dalmaçyalı ırkına mensup köpek, 12'si dişi, 6'sı erkek olmak üzere tam 18 yavru doğurdu.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bir dalmaçyalı sahibiyim, gerçekten çok özel bir ırk. Böyle bir cinsi yeni sahiplenmek isteyenler için oldukça faydalı bir yazı dizisi
  Emeğiniz için teşekkürler

  1. Merhaba Taner bey,
   Dalmaçyalı köpek sahiplenmek istiyorum. Acaba yavrulatmayı düşünüyor musunuz ? Veya çevrenizde var mı?
   Dönüşünüz için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup