GenelKöpek

Hamile Köpeklerde Beslenme ve Bakım

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler… Hepsi üreten ve üreyen canlılardır. Normal yaşam ile hamilelik dönemlerinde, canlılarda değişimler görülür. Tıpkı hamile bir kadında görülen değişimler gibi dişi hayvanlarda da duygu, hareket kabiliyeti ve şekil bakımından değişiklikler görülür. Bu durumlarda, beslenmenin önemli bir yer tuttuğunu bilmek gerekiyor.

Hamile köpeklerde beslenme, en önemli evrelerdendir. Bu dönemlerde, anne köpeğin besin değerlerine çok daha fazla ihtiyacı olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Minik dostunuzun hamilelik dönemlerinin ilk evresinde, köpek maması ve diğer besinleri verirken normal düzeyde vermeniz gerekiyor. Ancak hamileliğinin ilerleyen zamanlarında bu değerleri arttırmanız gerekmektedir. Çünkü köpeğiniz sadece kendini değil, karnındaki yavrusunu da doyurmak zorundadır.

Hamile Köpeklerde Dikkat Edilmesi Durumlar Nelerdir?

köpeklerde hamilelik dönemi

Köpekler de insanlar gibi hamilelik dönemlerinde daha fazla bakıma ve ihtiyaca ihtiyaç duyarlar. Öyle ki hareket kabiliyetlerinde meydana gelen azalmalar, can sıkıntısı, ağrı-sızı gibi durumlarda köpeğinize sevginizi daha fazlasıyla göstermeniz gerekmektedir. Köpeklerde hamilelik dönemi, stresli ve bir o kadar da zor geçer. Bu nedenle her zamankinden daha fazla ilgi göstermeniz, köpeğinizin yavrularını sağlıklı bir şekilde doğurmasına yardımcı olacaktır.

Bu dönemde genel olarak dikkat etmeniz durumlar şunlardır;

 • Köpeğinizin düzenli ve dengeli beslenmesine dikkat etmek,
 • Köpek mamasını değiştirip, daha fazla protein içeren mamaları tercih etmek,
 • Köpeğinizin suyunu sürekli değiştirmeye ve temiz tutmaya özen göstermek,
 • Veterinerin tavsiyesi ile mineral ve vitamin takviyesi yapmak.
İlgini Çekebilir:  Kedilerinizin Güzel Kokması İçin En İyi 5 Kedi Şampuanı

Hamile Köpekler İçin Mama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminin ilerleyen aşamalarında beslenme konusunda daha fazla hassas davranmanız gerekmektedir. Karnındaki yavruların hacim bakımından büyümesi, köpeğinizin midesinin küçülmesine yol açacaktır. Bu nedenle köpek maması ve diğer besinleri birden fazla vermek yerine aralıklarla azar azar vermeniz önemlidir.

Hamile köpeklerde beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise kalsiyum oranının düşmesidir. Bu nedenle köpeğiniz için seçtiğiniz mama ve diğer besinlerin kalsiyum oranlarının normal zamanlara göre daha fazla olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpeğinizin hamilelik döneminde, yavru köpek maması veya diğer adıyla puppy mamalar tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu mamalarda protein miktarı artırılmış, yağ oranı ayarlanmış, gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlandığı için köpeğinizin daha sağlıklı bir şekilde beslenmesi kolaylaşacaktır. Tabi bunları yaparken köpeğinizin ırkını ve cinsini göz önünde tutmanız gerekmektedir.4

Köpeğiniz için en uygun mamalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Köpeğinizin Suyunu Eksik Etmeyin

köpeklerde hamilelik dönemi

Köpeğinizin doğumuna 2-3 gün kala iştahsızlık yapmasını normal karşılamanız gerekiyor. Hatta son 24 saatte tamamen yemeden-içmeden kesilebilirler. Bu günlerde beslenmelerinde en çok dikkat etmeniz gereken şey, köpeğinizin suyunu sürekli olarak değiştirmek ve eksiltmemek olacaktır.

Hamilelik döneminde mama seçimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Hamile ve emzirme dönemindeki köpeklerde hangi mama kullanılmalıdır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamile Köpeğin Bakımı Nasıl Yapılır?

köpeklerde hamilelik dönemi

Hamile köpekler için en önemli noktalardan bir tanesinin beslenme olduğunu ifade ettik. Bir diğer unsur ise onun bakımı sağlamak ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırmaktır.

Köpeğinizin hamileliğinden şüphelendiğiniz ilk andan itibaren direkt olarak veterinere gitmelisiniz. Eğer köpeğiniz hamileyse veterineriniz size hamileliğin hangi aşamada olduğunu, kaç tane yavru olduğunu ve yavruların sağlık durumu hakkında bilgi verecektir. Dolayısıyla sağlıklı bir doğum için düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmek gereklidir.

İlgini Çekebilir:  Kuru mama zararlı mı?

Köpeğinizin Doğumundan Önce Uygun Şartları Sağlayın

köpeklerde hamilelik dönemi

Köpekler evde doğum yapabilmektedir. Bunun için önemli olan uygun şartların ve gerekli malzemelerin hazırlanmış olmasıdır. Köpeğiniz doğum yaparken mümkün mertebede konforlu bir alana sahip olmalıdır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak doğumdan bir hafta önce kadar tüm malzemelerinizi hazır etmeniz doğru bir karar olacaktır. Genel olarak ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Doğum sırasında, doğum kabını kaplayacak kadar gazete kağıdı veya bez parçası,
 • Doğumdan sonra yatak için kullanmalık ortam,
 • Kağıt havlu,
 • Yeni doğmuş olan yavruları temizlemek için temiz, steril ve kuru havlular,
 • Doğumdan önce ateş ölçmek için termometre,
 • Göbek bağını kesmek için temiz ve steril bir makas,
 • Yeni doğan yavruları sıcak tutmak için sıcak su torbası,
 • Bebek tartısı,
 • Göbek bağı kesildikten sonra sterilize olmasını sağlamak için iyot,
 • Veterinerinizin telefon numarası.

Daha önceden veterinerinizden aldığınız bilgiler doğrultusunda köpeğinizin sorunsuz bir doğum gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin evde nasıl doğum yapabileceğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu