Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Hamile Köpeklerde Beslenme

Ana Sayfa » Genel » Hamile Köpeklerde Beslenme
Hamile Köpeklerde Beslenme

İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler… Hepsi üreten ve üreyen canlılardır. Normal yaşam ile hamilelik dönemlerinde, canlılarda değişimler görülür. Tıpkı hamile bir kadında görülen değişimler gibi dişi hayvanlarda da duygu, hareket kabiliyeti ve şekil bakımından değişiklikler görülür. Bu durumlarda, beslenmenin önemli bir yer tuttuğunu bilmek gerekiyor.

Hamile köpeklerde beslenme, en önemli evrelerdendir. Bu dönemlerde, anne köpeğin besin değerlerine çok daha fazla ihtiyacı olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Minik dostunuzun hamilelik dönemlerinin ilk evresinde, köpek maması ve diğer besinleri verirken normal düzeyde vermeniz gerekiyor. Ancak hamileliğinin ilerleyen zamanlarında bu değerleri arttırmanız gerekmektedir. Çünkü köpeğiniz sadece kendini değil, karnındaki yavrusunu da doyurmak zorundadır.

Hamile köpeklerde beslenme

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Köpeğinizin düzenli ve dengeli beslenmesine dikkat etmek,
  • Köpek mamasını değiştirip, daha fazla protein içeren mamaları tercih etmek,
  • Köpeğinizin suyunu sürekli değiştirmeye ve temiz tutmaya özen göstermek,
  • Veterinerin tavsiyesi ile mineral ve vitamin takviyesi yapmak.

Köpekler de insanlar gibi hamilelik dönemlerinde daha bir fazla bakıma ve ihtiyaca ihtiyaç duyarlar. Öyle ki hareket kabiliyetlerinde meydana gelen azalmalar, can sıkıntısı, ağrı-sızı gibi durumlarda köpeğinize sevginizi daha fazlasıyla göstermeniz gerekmektedir. Köpeklerde hamilelik dönemi, stresli ve bir o kadar da zor geçer. Bu nedenle her zamankinden daha fazla ilgi göstermeniz, köpeğinizin yavrularını sağlıklı bir şekilde doğurmasına yardımcı olacaktır.

Hamile köpeklerde beslenme

Hamilelik döneminin ilerleyen aşamalarında beslenme konusunda daha fazla hassas davranmanız gerekmektedir. Karnındaki yavruların hacim bakımından büyümesi, köpeğinizin midesinin küçülmesine yol açacaktır. Bu nedenle köpek maması ve diğer besinleri birden fazla vermek yerine aralıklarla azar azar vermeniz önemlidir.

Hamile köpeklerde beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise kalsiyum oranının düşmesidir. Bu nedenle köpeğiniz için seçtiğiniz mama ve diğer besinlerin kalsiyum oranlarının normal zamanlara göre daha fazla olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hamile köpeklerde beslenme

Köpeğinizin doğumuna 2-3 gün kala iştahsızlık yapmasını normal karşılamanız gerekiyor. Hatta son 24 saatte tamamen yemeden-içmeden kesilebilirler. Bu günlerde beslenmelerinde en çok dikkat etmeniz gereken şey, köpeğinizin suyunu sürekli olarak değiştirmek ve eksiltmemek olacaktır.

Hamile köpeklerde beslenme

Son olarak köpeğinizin hamilelik döneminde, yavru köpek maması veya diğer adıyla puppy mamalar tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu mamalarda protein miktarı artırılmış, yağ oranı ayarlanmış, gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlandığı için köpeğinizin daha sağlıklı bir şekilde beslenmesi kolaylaşacaktır. Tabi bunları yaparken köpeğinizin ırkını ve cinsini göz önünde tutmanız gerekmektedir.

Hamile Köpeklerde Beslenme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Evde yılan bakılabilir mi? Köpeklerde beslenme ve mama seçimi nasıl olmalıdır? Muhabbet kuşu eğitiminde dikkat edilmesi gereken 5 kural Köpeklerde Ağrı Sağlıklı Balık İpuçları ‘En çılgın’ 10 evcil hayvan

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır