Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Genel » Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Minik dostunuzun mamasını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikriniz var mı? “Tamamen doğal” veya “Sığır eti” ibareli mamalarda yazılan bu yazıların ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Dünya genelinde evcil hayvanlar arasında en çok beslenen iki tür kedi ile köpektir. Kedi maması veya köpek maması üretiminde getirilen bir standart olmamakla birlikte devletin belirlediği bazı sınırlamalar vardır. Genelde hayvan atıkları ile üretilen köpek maması, daha da kaliteli şekilde tercih edildiğinde tavuk yağı kullanılarak üretiliyor. Amerikan Gıda Kontrol Memurları Derneği (AGKMD), bu konuda bir sınırlama getirmiştir. Ancak hangi malzemelerin veya et ürünlerinin kullanılması gerektiği konusunda herhangi bir sınırlamanın söz konusu olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Yani burada iş köpek maması seçiminde bulunurken standartlar içerisinde yer alan etiketlerin ne anlama geldiğini bilmekten geçiyor. Peki, etiketler ne anlama geliyor? Hep beraber inceleyelim.

Mama alırken dikkat edilmesi gerekenler

Mamanın adı: Normalde olması gereken bir kedi maması veya köpek maması, içeriğinde yüzde 95 kadar et içermelidir. Ancak piyasada bu tür mamaları bulmak bir hayli zordur. Yani her ne kadar “köpekler için sığır eti” etiketli bir ürün alsanız bile içeriğinde yüzde 95 oranında et yoksa “tam etli mama” olduğu söylenemez ancak bununla birlikte köpeğiniz için faydalı bir mama olduğunu varsayabiliriz.

Özel Akşam Yemeği: Köpeklerin sabah veya akşam yemekleri farklı değildir. Ne yazık ki bazı mamalarda, et oranının yüzde 25 olduğu görülmektedir. Ancak buna kılıf uyduran üreticiler “akşam yemeği”, “atıştırmalık”, “ana yemek”, “nugget” veya “mama” gibi kelimelerle mamaları süsleyerek, et oranı düşürülmüş mamalar satmaktadırlar. Kesinlikle bu tip mamalardan uzak durulması gerekiyor.

Mama Alırken dikkat edilmesi gerekenler

“Çeşni” ve “ile” terimlerinden sakının: Maalesef üreticilerden bazıları, köpek maması üretirken daha az et kullanmak için çeşni veya farklı gıdalar kullanırlar. Aslında köpekler için zararlı olduğu söylenemez. Ancak şunu göz ardı etmemekte fayda vardır. “Çeşni” ve “İle” devam eden köpek maması üretimlerinde kullanılan et oranı yüzde 3 dolayındadır.

Gerçek dışı terimler: Köpek maması veya kedi maması alırken etiketlere çok da aldanmamanız gerekiyor. Birçok ürün üzerinde “Yüksek kalite”, “Gurme” ve “ultra lüks” gibi ifadeler yer alır. Her ne kadar içeriğine bakılarak ne kadar doğrucu olduğu anlaşılsa da çoğu evcil hayvan sahibi buna dikkat etmez. Ama önemli bir uyarı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Mama Alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sağlıklı bir köpek maması veya kedi maması satın almak için yapmanız gereken 4 şey vardır. Bunlar;

  • İçerik listesini okumak
  • Protein olarak et içeren kedi ve köpek mamalarını tercih etmek
  • Kuru yerine sulu mama tercih etmek
  • Hayvansal yan ürünlerden kaçınmak

Bu 4 temel kurala dikkat ederek satın alacağınız kedi maması ve köpek mamaları, kesinlikle minik dostlarınız için en iyisi olacaktır. Başında da dediğimiz gibi abartılı etiketlerden sakının ve etiketlerin ne anlama geldiğini iyi tespit edin.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır