Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Ana Sayfa » Köpek » Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler
Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Evrendeki tüm canlılar yavruluk dönemi yaşar lar. İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar. Her biri yavruluk döneminden geçerler ve büyürler. Köpekler de yavruluk dönemi geçirirler ve bu dönemde belli bazı durumlarla karşılaşırlar.

Yavru köpekler, ilk duydukları zaman hem sağır hem de kördürler. 9-12 gün arasında gözlerini açamazlar ve duyamazlar. Bu dönem, köpekler için en önemli evredir. Zira bugünlerde annesinden ayrı kalması yavru köpek için çok sıkıntılara neden olur.

Yavru köpeklerin dişleri doğumdan sonraki birkaç hafta içinde çıkmaya başlar, bu dişler kısa bir süre sonra düşerek asıl dişlerle yer değiştirirler, bundan sonra kalıcı dişleri çıkmaya başlar. Bu süreç 7 aylık oluncaya kadar devam eder, sağlıklı köpeklerde 42 diş bulunmaktadır.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Yavru köpeklerde uyku

İnsanlar da bebek iken uykuya daha fazla ihtiyaç duyarlar. Yetişkin bir insan günde ortalama 6-8 saat uyku ile zinde olabilirken bebeklerde bu durum daha farklıdır. Yavru köpeklerde de durum farksızdır, bir köpek yavrusu günlük ortalama 14 saat uyur.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Yaşam şekli

Yavru köpeklerde ilginç olan uyku konusunu biraz daha irdelediğinizde karşınıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Yavru köpekler günün yüzde 90’lık bölümünü uyku ile geçiriyorlarsa geride kalan yüzde 10’luk zaman diliminde ne yapıyorlar. İşte bu da işin diğer ilginç kısmı, çünkü köpekler bu süreyi beslenmeye yani anne sütü emmeye ayırıyorlar.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Koklama

Köpeklerin insanlardan 1000 kat daha keskin koku alma yeteneğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Köpeklerin bu özellikleri henüz 3 haftalık iken kendini göstermeye başlar. Bu nedenle köpeğinizin koku almasına engel olmayın, yavru köpekler bu yeteneklerini keşfetmek için koku alma hareketinde bulunurlar.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Yürüyüş

Hayvanların insanlardan en büyük farkı fiziki gelişmedir. Bir bebeğin yürümesi ortalama 2 yıl sürerken yavru köpeklerde bu durum 2-3 hafta gibi bir süreyi kapsar ve biraz daha zaman geçtiğinde yetişkin bir köpeğe benzemeye başlarlar. Yavru köpeklerde yürüme problemi çok normal görülmektedir. Erken sürede yürümeye başladıkları için bazen yalpalanırlar veya düşerler.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Sosyal varlıklar

Köpekler ve kediler daha doğmadan önce sosyalliklerini gösterirler. Zira henüz anne karnında iken bile kendileriyle beraber bekleyen başka kardeşleri de vardır. Doğduktan sonra da köpekler birbirlerinden ayrılmazlar bu durum ilerledikçe çevresindeki hayvanlarla da uyum sağlamasını etkiler.

Büyüme

Yukarıda söylediğim gibi köpeklerin veya diğer hayvanların insanlardan farkı erken büyümeleridir. Köpekler 1 yaşına geldiklerinde yetişkin olarak kabul edilirler. 1 yaşına gelmiş bir köpek, 15 yaşındaki insan ile aynı konumdadır.

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler

Not: Yavru köpekler de bebekler gibidirler, daha geç anlarlar, komutları daha geç yerine getirirler. Bebekler de böyledir, bu nedenle onlara karşı şefkati elden bırakmayın.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Yavru köpekler hakkında bilmeniz gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hayvanları Anlayabilmek… Great Dane (Danua) Köpeği Bakımı ve Özellikleri Yavru Ördekler Nasıl Beslenir? Keklik hakkında bilgi ‘En çılgın’ 10 evcil hayvan Evcil Bukalemun

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır