Köpek

Brüksel Griffonu Süs Köpeği Bakımı ve Beslenme Önerileri

Bu cins köpeğin Griffon Belge, Griffon Bruxellois ve Petit Brabancon olmak üzere 3 türü vardır. Sevimli görünüşleri onları son dönemlerde popüler bir ev köpeği olarak tercih edilmesini sağlamıştır. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıldır ve bu süre zarfı içerisinde ailelerinin yanında yaşamak onları çok mutlu eder.

Brüksel Griffonu Karakter Özellikleri

Brüksel Griffonu Karakter Özellikleri

🐶 Brüksel Griffonu’nun karakteristik yapısı tıpkı Amerikan Terrier gibidir.

🐶 Bu ırka mensup olan köpekler oldukça hareketli, sevecen, cana yakın ve akıllıdır. Sahibine ve yakın çevresindekilere son derece cana yakın davranışlar sergiler.

🐶 Görünüm itibariyle dikkat çeker ve bundan kaynaklı şımarık davranır. Ayrıca hareketlerinin ilgi görmesini ister.

🐶 İnsanların onu izlemesinden büyük keyif alır.

🐶 Sahibine yakın bağlar kurmayı seven Brüksel Griffonu hemen herkesle çok iyi anlaşabilir.

🐶 Yabancılarla, çocuklarla, evdeki diğer pet hayvanlarla, kediler ve hatta diğer köpek ırklarıyla bile uyumu mükemmeldir.

🐶 Tek  kötü özellikleri dönem dönem alıngan olmasıdır.Bunun dışında hemen her konuda uyum sağlar.

🐶 Yemek yerken fazla seçici davranabilir. Bu nedenle köpeğinizin seveceği bir mama tercihinde bulunmalısınız.

🐶  Brüksel Griffonu’nun en zevk aldığı şey havlamaktır, havlamayı çok sever ve kendi sesini duymaktan büyük keyif alır.

Brüksel Griffonu Karakter Tablosu

🐶 Enerji Düzeyi Yüksek
🐶 Egzersiz ihtiyacı Yüksek
🐶 Oyunculuk İyi
🐶 Köpeklerle Uyumu Yüksek
🐶 Evdeki Petlerle Uyumu Yüksek
🐶 Çocuklarla Anlaşma Yüksek
🐶 Yabancılara Davranışı Yüksek
🐶 Eğitebilirlik Orta

Brüksel Griffonu Beslenme Önerileri

Brüksel Griffonu Beslenme Önerileri

Pek çok küçük ırka nazaran kilo alma eğilimleri düşüktür ve sahipleri tarafından kontrol altında tutulmaları önerilir. Özellikle kurur mama tercihinde bulunurken sahiplerinin küçük ırklar için özel üretilmiş köpek mamalarına yönelmesi gerekir. Bu mamalar arasında köpeğin yaşına ve sağlık durumuna uygun olacak bir seçim yapmanız en doğru karardır. Köpek maması dışında ek gıda takviyesi yapmak için uzman bir veteriner hekimden destek alabilirsiniz.

Bu Mamalar İşinize Yarayabilir

  1. Smart Heart Gold Adult Fit Firm Tavuklu Yetişkin Köpek Maması
  2. Smart Heart Gold Adult Somonlu Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması
  3. Bravery Tahılsız Somonlu Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

Brüksel Griffonu Bakımı

Brüksel Griffonu Bakımı

Brüksel Griffonu cinsi köpeği düzenli olarak bakım isteyen bir köpek türüdür. Bu nedenle köpek sahiplerinin düzenli olarak kişisel temizliğini yapması gerekir. Hem hijyen bakımı açısından hem de sağlığı açısından bakım köpeğinizin sizinle daha uzun süre yaşamasını sağlayan etkenlerden biridir.

1- Brüksel Griffon Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu cins köpeklerin tüyleri oldukça hassas ve kırılgandır. Tüylerinin tiftiklenmemesi için en az haftada bir kez uygun bir köpek tarağı ile fırçalanması gerekir. Bu sayede sevimli petlerinizin tüyleri sağlıklı ve parlak görünür.

İlginizi Çekebilir:5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM]


2- Brüksel Griffonu Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Brüksel Griffonu köpeğiniz kişisel bakımlarından biri de diş bakımıdır. Günde iki kere uygun bir diş fırçası ve macunu ile köpeğinizin dişleri düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bu işlemi yaparken diş etlerinin hasar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]


3- Brüksel Griffonu Nasıl Yıkanır?

Sevimli petinizin bakımlı görünmesi için temiz olması son derece önemlidir. Brüksel Griffonu ırkı köpeği 6 ayda bir düzenli olarak köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta yıkama işlemini gerektiğinde yapılmasıdır. Aksi halde tüy ve deri yapısına zarar verebilirsiniz. Eğer köpeğinizin çok fazla kirlenmediğini düşünüyorsanız, köpekler için üretilen ıslak mendillerle silebilirsiniz. Böylelikle yıkanmadan temizlenerek, tüylerine zarar vermemiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir. Köpek Yıkama Rehberi: Köpek Nasıl Yıkanır, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Brüksel Griffonu Genel Görünümü

Brüksel Griffonu Genel Görünümü

Brüksel Griffonu cinsi köpeğinin vücudu adeta kare şeklindedir. Vücuduna oranla kafası büyük ve yuvarlaktır. Yüzü, burundan içe doğru basıktır ve neredeyse burnu yüzüne yapışacak kadar kısa ve küçüktür. Gözleri yüzüne nazaran oldukça büyük ve dışa doğru çıkık olmasının dışında, göz rengiyse siyahtır. Bu ırka mensup köpeklerin çene yapısı diğerlerine göre oldukça değişiktir. Alt çenesi üst çenesinden daha ileridir ve köpeğin alt dişleri dışa doğru dönüktür.

Brüksel Griffonu’nun kürkü kendine özgüdür. Bu tüyler genel itibariyle dalgalı ve düz olacak şekilde iki formdadır. Rengi genelde kızıl, kızıldan siyaha geçişli, siyah, siyahtan ten rengine geçişli ve kızıl- kahverengi- siyah olacak şekilde birkaç renge sahiptir.

Ağırlık: Erkeklerde 2,5 – 5,5 kg / Dişilerde 2,5 – 5,5 kg
Boy: Erkeklerde 18 – 20 cm / Dişilerde 18 – 20 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Brüksel Griffonu Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Brüksel Griffonu cinsinin eğitimi zordur. Yüksek bir zeka yapısına sahip olmadıkları için verilen komutları algılamak da zorlanır bu nedenle eğitimde yorucu olur. Bu süreçte sahipleri tarafından ilgi ve şevkat bekler. Sabırlı, tutarlı ve sakin bir eğitime ihtiyaçları vardır. Ayrıca profesyonel bir sahibe ihtiyaç duyarlar.

1- İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

İtaat eğitimi tüm köpeklerin alması gereken bir eğitim türüdür. İlk aşamada gel, kalk, hayır, gibi komutlar sevimli dostlarınıza tasmalı bir şekilde öğretilmesi sağlanır. Bu eğitim sürecinde Brüksel Griffonu köpeği biraz zorlanabilir. Algıları diğer ırklara göre düşük olduğu için sabırlı bir şekilde öğretilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?


2- İleri İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

İleri itaat etimi, temel eğitim sürecini başarıyla tamamlayan köpek cinslerine verilir. Genel olarak serbest bir şekilde komutların uygulanması öğretilir. Yaklaşık 5 hafta gibi bir zaman alır ancak köpeğinizin performansına göre bu süre artıp, azalabilir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?


3- Sosyalleştirme Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinize yavruluk döneminden itibaren sahipleri tarafından verilmesi gereken bir eğitim türüdür. Bu eğitim sayesinde saldırgan davranışlarını törpüleyerek çevreye karşı daha uyumlu olmaları öğretilir.

İlginizi Çekebilir 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

 

Brüksel Griffonu Sağlık Durumu

Brüksel Griffonu Sağlık Sorunu

İyi bir şekilde bakıldıkları takdirde diğer köpeklere göre daha uzun bir yaşam sürebilen Brüksel Griffonu ırkı genel anlamda sağlıklıdır. Ancak her köpekte görülebilecek hastalıkların dışında  bazı genetik hastalıklar taşıyabilir. Bu hastalıklar; zor doğum, çiftleşme güçlüğü, diz kapağı çıkığı, göz ve solunum problemleridir.

Brüksel Griffonu Tarihi ve Kökeni

Brüksel Griffonu Tarihi ve Kökeni

Brüksel Griffonu ilk defa 1880’li yıllarda Brüksel’de ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. İnsanlar tarafından Pug, Griffon, Affenpincher, Schnauzer ve Yorkshire cinslerinin bir araya getirilip melezlenmesiyle Brüksel Griffonu elde edilmiştir. Griffon ırkının üç ayrı cinsi vardır. Bunlar; Belgian Griffon, Brussels Griffon ve Petit Griffon’dur.  Ancak American Kennel Club sadece Brüksel Griffonu’nu ırk olarak kabul edip kayıt altına almıştır.

İlginizi Çekebilir: Pug Cinsi Köpeğin En Belirgin Özellikleri ve Pug Cinsi Hakkında İlginç Bilgiler

Brüksel Griffonu Köpeği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Brüksel Griffonu Kaç Kilo Olmalı?

Brüksel Griffonu ideal kilo aralığı 2,5 - 5,5 kg olmalıdır.

Brüksel Griffonu Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Brüksel Griffonu köpeği Belçika’da yetiştirilmişlerdir.

Brüksel Griffonu Kaç Saat Uyur?

Yetişkin bir Griffon günde 14 saat kadar uyuyabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Pek çok köpek cinsi ile ilgili tüm bilgileri sayfanızdan takip edebiliyoruz, vermiş olduğunuz faydalı bilgilerden ötürü teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup