Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Sibirya Kurdu

Ana Sayfa » Genel » Sibirya Kurdu
Sibirya Kurdu

Köpek cinsleri arasında en yakından tanınan bir cins de Sibirya kurdudur. Adından da anlaşıldığı üzere Sibirya bölgesinin bir ırkı olan bu köpek, ürkütücü bakışlarıyla dikkat çekse de aslında sevimli bir o kadar da insan dostu bir cinstir.

Sibirya kurdu, buz mavisi gözleri ve beyaz tüyleriyle dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Bazılarında göz rengi değişse de genellikle buz mavisi gözlere sahiptirler. Yüzyıllardır kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevinde kullanılan köpekler, sinema dünyasında da büyük yer edinmiş köpeklerdir. Sibirya kurdu, özgürlüğüne düşkün, çocukları seven bir cinstir. Evcilleşebilen bu köpek ırkının en tedirgin edici özelliği ise yalnız kalmaya gelememeleridir. Yalnız kaldıklarında, etrafındaki eşyaları dağıtmaktan çekinmezler. Fare ve kuş gibi küçük avların peşinde koşmayı seven Sibirya kurdu, gereksiz yere havlamayan ancak ulumasıyla dikkat çeken bir köpek türüdür.

Sibirya Kurdu

Sıcak havalara tahammül edemeyen Sibirya kurdu, eksi 60 derece soğukluğa kadar dayanabilen bir yapıya sahiptir. Eğitilmesi bir hayli güç olan köpekler, verilen komutları tabir caizse “işine gelirse yapar” türünden bir karaktere sahiptirler. Kendi mantığına göre hareket etmeyi seven bu cins, oyun oynamayı ve haylazlık yapmayı çok sever, tabi havalar çok sıcak değilse… Havlamayı çok sevmeyen köpekler oldukları için bekçi köpeği niyetine pek kullanılması tercih edilmiyor. Daha çok sevecen yapısı ile dikkat çeken Sibirya kurdu, çocuklarla vakit geçirmeye bayılırlar.

Sibirya Kurdu

Sibirya’da Çukçi halkı, yüzyıllardan beridir ren geyiği sürüsünü gütmede kullanılan Sibirya kurdunun kaderi, 1905 yılında Alaska’ya götürüldüklerinde değişti. 1925 yılında Alaska bölgesinde çıkan “Difteri Salgını” için gerekli olan ilacı bir grup Sibirya kurdu tarafından bölgeye getirilince dikkatleri üzerlerine çekmeye başladılar. Bu dönemden sonra köpeklerle daha yakından ilgilenme başladı.

Sibirya Kurdu

Eğitime duyarlı olmayan daha doğrusu eğitilmede inatçı davranan Sibirya kurdu, temizliğine dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Uzun tüylere sahip oldukları için günlük olarak tüylerinin taranması ama bunu yaparken incitilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor, aksi halde sinirlenebilir ve agresifçe davranabilirler.  

Sibirya Kurdu

Sibirya kurdu, ortalama 11-13 yıl arasında ömür sürebilen köpek cinslerindendir. Erkeklerde ağırlık 20-27 kg. iken dişilerin ağırlığı ortalama 16-23 kg. arasında değişebilmektedir.

Sibirya Kurdu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır? Göz Nasıl Korunur? En Kaliteli Yemler ve Mamalar Kurumama’da Muhabbet kuşları evde en çok ne kadar süre yalnız bırakılabilir? Kediniz ne diyor? Kedinizi Mutlu Etmenin 5 Yolu Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz.

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır