Kedi

Sfenks Kedisi: Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi [Videolu Anlatım]

Kedigiller ailesinin en sofistike ve narin türlerinden biri olan sfenks cinsi kedi soyunun, eski Mısırlılardan geldiğine inanılsa da yapılan araştırmalar, kedinin aslında Kanadalı olduğunu gösterir. Boyutlarına kıyasla ağırlıklarının çokluğu, tüysüz, kırışık vücudu ve kanatsız yarasaya benzer görünümü Sfenks kedisinin kendine has özellikleridir.

Her şey 1966 yılında Kanada’da doğan tüysüz bir yavru kediyle başlamıştı. Bu dönemde düzenlenen fuarda tanıtılan Sfensk, o günden sonra ününe ün katarak kedi dünyasının popülerleri arasına girmeyi başarmıştır. Her ne kadar soyları Mısırlılara atfedilseler de soyları aslında Kanada’ya dayandığı kanıtlanmıştır.  Bununla beraber günümüzdeki çoğu sfenks kedisinin soyu 1978 yılında Toronto’da bulunan 3 tüysüz kedi yavrusundan gelmektedir.

Tüysüz yapısına ek olarak kendine münhasır özellikleri dikkat çekici bir kedi türü olan Sfensk, tüysüz olmasına rağmen tüy bakımında dikkatli olmayı gerektirir.

Sfenks Kedisi Özellikleri

🔸  Siyam kedilerini andıran görüntüsü, tüysüz gibi görünse de bir şeftalinin dış yüzeyi gibi olan derisi ve sakinliğiyle kedigillerin en asil bireylerindendir.

🔸  Sfenks kedilerini çoğu zaman insanları takip ederken, kuyruk sallarken ya da onlarla kucaklaşırken görebilirsiniz. Diğer kedi türlerine göre sadık ve sevgi doludur.

🔸  Son derece aktif yaşam tarzları olan sfenks kedilerinin buna karşı egzersiz ihtiyaçları düşüktür. Yürüyüşler de size eşlik edebilecek kadar sporcu ve oyuncu arkadaşlardır.

🔸  Sfenks kedileri kendi cinsleriyle ya da evde yaşayan diğer evcil hayvanlarınızla inanılmaz iyi geçinirler. Evde geçirecek fazla vaktiniz yoksa diğer hayvanlarınızın yanında rahatlıkla bırakabilirsiniz. Genellikle arkadaş edinme huyları olduğu için başka bir evcil hayvanınız yoksa iki tane almanız da yarar var.

🔸  Genel düşünce olarak alerjik olarak değerlendirilen sfenks kedileri aslında sanıldığı kadar alerjik değildir. Tüysüz görünselerde deri üstünde süete benzer tabaka bulunur. Hayvan kılına alerjisi olan insanlar için veterinerlerin önerdiği kedi cinslerinden biridir.

🔸  Oynamayı zıplamayı aşırı derecede seven bu sosyal kediler, kedi eğitimlerine karşı da olumlu tepki verir. Bir topu attığınızda onu size geri getirmesi için eğitebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kedilere Eğitim Nasıl Verilir?

Sfenks Kedisi Bakımı

🔸  Tüysüz görünümüne rağmen sfenks kedisi için tüy bakımı çok önemlidir. Üç günde 1 kere kedi tarağı ile taranması, deride biriken yağları emebilecek bir kürkü olmadığı için düzenli olarak her hafta kedi şampuanı kullanılarak yıkanması gerekir.

🔸  Tüy kısalığından dolayı güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı korunmasız oldukları için, güneşin tam tepede olduğu saatlerde ve çok sıcak havalarda dışarı çıkarılmaması gerekir.

🔸  Kızarıklık, mantar ve enfeksiyonlara oldukça müsait olan cildini korumak için nemli süngerlerle silinmesi onu hastalıklardan koruyacaktır.

🔸  Vücut ısıları tüysüz olmalarına rağmen diğer kedilere göre 2 derece daha yüksektir. Isı kaybını telafi edebilmek adına aşırı iştahlı oldukları gözlenir.

🔸  Tüylerinin kısalığı kış ayları ve soğuk havalar için çok büyük dezavantajdır. Sıcaklığın 15 derecenin altına düştüğü durumlarda evlerden dışarı koruması çıkarılmaması gerekir.

🔸  Kulak içlerinde biriken yağ tabakalarının enfeksiyona dönüşmemesi için kulak temizliğine dikkat edilmelidir.

🔸  Diğer kedilerin yanı sıra birçok hastalığa yakalanmaya daha müsait oldukları için kedi aşı takvimlerine kesinlikle uyulması gerekir.

🔸  Bu kedi cinsinden gerçekten anlayan veteriner hekiminizin tavsiye ettiği diyet ve ve aşıların ya da kedinizin genel sağlık durumuyla ilgili tavsiyelerine eksiksiz uymanız, sfenks kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için çok önemlidir.

Kedi Aşı Takvimi Nedir? Kediler İçin Zorunlu Aşılar Kedilerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?
Kediler Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkamanın Püf Noktaları Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Sfenks Kedisi Beslenmesi

Kediler doğaları gereği etoburdur. İnsanlarında yediği bir çok yiyeceği severek tüketirler. Yaşamları boyunca 41 çeşit vitamini alma gereksinimi olan sfenks kedilerinin oburluğu meşhurdur. Bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken konu öğünlerinin sayısı ve öğünlerdeki mama miktarlarıdır.

”İdeal vücut ağırlığını korumak” ölçü olarak alınıp, öğünlerin sık ve azar azar verilmesi kedi sağlığı açısından daha verimli olacaktır.

Kedi mamaları kedi sağlığı için önemli yer kaplar. Günlük olarak ihtiyacı olan bütün besin maddelerini içermesi yönüyle daha çok öğünler kedi mamaları olarak tercih edilmelidir.

Vücutları alerjik hastalıklara müsait olduğu için sindirim sistemleri biraz daha hassastır. Kediniz için verilebilecek besinlere aşağıdaki yardımcı linklerden ulaşabilirsiniz.

Kediler Mama Dışında Ne Yerler? Kedi Kusmasının 10 Nedeni
Kilolu Kediler İçin En İyi 5 Diyet Kedi Maması Sindirimi Kolay 5 Kedi Maması Markası

 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Web sitenizi tanıtıp ödül kazanabileceğiniz web etkinliğine davetlisiniz. Web sayfanızla şimdi siz de kazanmaya aday olun. Blogunuzu tanıtın, promosyonlar ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile web siteler arası etkinlik yarışmamızı 2020 yılı sonuna kadar düzenliyoruz; harika bloglar dünyasına katılarak yeni yıla ödülle girip markalaşın istiyoruz.

  2. Kedi tüyüne alerjim var ve kedi beslemek çok istiyorum, o yüzden bu cinsi tavsiye ettiler bana, bu cins hakkında pek bilgi sahibi değildim fakat sayfanızda paylaşmış olduğunuz bu yazı dizisi gerçekten bilgi verici, teşekkürler

  3. Son derece bilgilendici ve faydalı bir blog sayfası gerçekten, tüm kedi sahiplerine tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup