Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Appenzell dağ köpeği

Ana Sayfa » Köpek » Appenzell dağ köpeği
Appenzell dağ köpeği

Köpeklerin dünyasından farklı bir cins ile yeniden karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere Appenzell dağ köpeği hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

Appenzell dağ köpeği, aslen İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan 4 Sennen kasabasındandır. Ancak adını İsviçre’nin Appenzell Kanyonu’ndan alır. İri yapılı görünümü ile dikkatleri üzerine çeken köpek, 1898 yılında “özerk” bir cins olarak tescil edilmiş, bir dönem dağlık arazide, gelişmiş düz, güçlü ayakları, sağlam, kaymaz tabanları, oval kaburga yapısı ile tam bir koruma ve yardımcı köpek cinsi olarak hünerlerini sergilemiştir.

Appenzell dağ köpeği

Köpeklerde genel olarak bazı sağlık problemleri kalıtsal olarak kendini gösterir. Ancak Appenzell dağ köpeğinde kalıtsal bir hastalığa rastlanmamıştır. Bu yapısından dolayı da arazi şartlarına oldukça uyum gösteren köpekler arasında yer almaktadır. 3 renk katmanı ile bir başka özelliğini ön plana koyan Appenzell; kısa, parlak ve yoğun tüyleriyle dikkat çekici bir görünüme sahiptir. “İsviçre haçı” denen deseni ile görkemli bir görünüme sahip köpek cinsi, bazı bölgelerde; küçük arabaları çekme, çoban köpekliği ve arama kurtarma işlerinde hâlâ kullanılmaktadır. Ancak daha çok evcil hayvan kategorisinde sadık bir dost olarak beslenmektedir.

Appenzell dağ köpeği

22-24 kg. arasındaki ağırlığı, 52-56 cm. uzunluğu, Siyah-beyaz-kahve üç renkli, kuyruk ucu beyaz renkleri, 12-14 yıl arası ömrü ve orta boylu olma özelliği ile kendine has karakterler barındıran Appenzell dağ köpeği, her ne kadar evcil hayvan kategorisinde bulunsa da daha çok dağlık arazilerde veya en kötüsü çiftlik evlerinde yaşayabilen bir cinstir. Yani sevimli bir hayvan olarak evinizde beslemeniz neredeyse imkansızdır.

Appenzell dağ köpeği

“Kabuğuna sığmaz” bir köpek cinsi olarak bilinen Appenzell dağ köpeği, egzersiz yapmadan duramayan türlerdendir. Üst düzey koruma içgüdüsü ile sahibine sadık olan köpek, doğacı gereği çok şüphecidir. Sorumluluk sahibi ve çalışkan olması sahibi tarafından takdir edilmesindeki en büyük etkendir. Kendinden emin, cesur, aktif ve hayat dolu olması, çevresindekileri kendine hayran bırakmaya yeter. Eğitilirken komutları hızlı algılaması bir yana sosyal bir köpek olması sahiplerinin de kendilerine kısa sürede alışmasını sağlamaktadır.

Appenzell dağ köpeği

Appenzell dağ köpeği, doğası gereği bol enerjiye ihtiyaç duyan bir köpek cinsidir. Beslenmelerine dikkat etmekle birlikte temizlik konusunda rahat davranılabilen bir köpektir. Günlük tüylerini fırlamanız yeterlidir. Ancak şehir hayatına alışkın bir köpek olmadığını söylememiz gerekiyor. Arazi hayatı, Appenzell için özgürlüğün tam karşılığıdır. Çiftliklerde beslenilmesi uygun olan bu köpeğe sahip olduğunuzda, gözünüz arkada kalmadan çiftlik evinden ayrılarak işlerinizi halledebilirsiniz. Yabancı kimseyi yaklaştırmaz, havlamaya ve sesini duyurmaya meraklı yapısı ile kimse yanaşmaya cesaret edemez.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Appenzell dağ köpeği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır