Kedi

Kedilerde Tüy Yumağı Sorununu Önlemek İçin 10 Tavsiye

Kedilerin en büyük sorunlarından bir tanesi tüy yumağı problemidir. Bu sorun her kedide görülebilir ve oldukça normaldir. Özellikle uzun tüylü kediler için büyük önem teşkil etmektedir. Bilindiği gibi kediler kendi temizliğini yaparken tüylerini yalarlar. Dillerinde bulunan özel partiküller sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde temizliklerini yaparlar. Ancak bu sırada güçsüz veya ölü tüylerini yutabilirler. Yutulan bu tüyler mide de birikir ve kedide sindirim sorunlarına yol açar.

Kedilerde Tüy Yumağı Sorunu İçin Tavsiyeler

Kedilerin midesinde biriken bu tüy yumakları ilerleyen dönemlerde bağırsak tıkanıklığı gibi daha büyük sorunları doğurabilir. Bu yüzden kediler biriken bu tüy yumaklarından kurtulmak için kusma yöntemine başvurabilirler. Kediler Neden Kusar? sorusunun en temel cevabı da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Eğer tüy yumakları çok fazla değilse kedi bir miktarını dışkısıyla da dışarı atabilir. Kısaca kedilerin tüy yumağı sorununu basite indirgememek ve üzerine düşmek gerekir. Bunun için aşağıdaki tavsiyelerimize uyabilirsiniz.


1- Tüy Bakımı

Her kedi sahibinin düzenli olarak yapması gereken bakımlar arasında yer alan bir durumdur. Kedilerin üzerinde bulunan ölü tüylerin alınması ve tüylerinin karışmasını engellemek için tüylerinin taranması ve fırçalanması gerekir. Özellikle uzun tüylü kedilerin muhakkak 2-3 günde bir mümkünse her gün bu taranması gerekir. Çünkü uzun tüylü kedilerin tüylerinin birbirine karışma ihtimali çok yüksektir.

Aynı zamanda kedilerde tüy bakımı yapmak kedinin üzerinde oluşan tozdan, kirden ve muhtemel parazit oluşumunu engellemek için gerekli olan bir yöntemdir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, kedilere özel üretilmiş en iyi tarak ve fırça modellerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?


2- Kedinin Beslenmesi

Kedilerin düzenli bir şekilde beslenme programına tabi olması ve mamasından gerekli olan besinleri alması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden, kediniz için mama seçimini doğru yapmanız gerekir. Eğer yoğun bir şekilde tüy yumağı sorunu yaşayan bir kediniz varsa tüy yumağı sorunu için üretilmiş olan mamaları tercih etmeniz gerekir.

Bu mamalar kedilerin sindirim sorunlarına karşı özel içeriğe sahip olmasının yanı sıra tüylerinin güçlenmesini de sağlar. Bu mamaların içerisinde özellikle Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri aranmalıdır. Kedilerin tüylerinin daha sağlıklı bir yapıya sahip olması, tüy yumağı sorununu azaltacaktır. Eğer, kedinizde bulunan bu sorun ileri düzeyde değilse tüy ve deri sağlığı için özel üretilmiş mamaları denemenizi tavsiye ederiz.

Tüy yumağı sorunu yaşayan kedilere özel üretilmiş mamaları incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!


3- Kedi Maltı

Tüy sorunu yaşayan kediler için en geçerli yöntemlerden bir tanesi de kedi maltı kullanmaktır. Kedi maltlarının içerisinde kedinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda bu ek besin takviyelerinin yanı sıra tüy yumağı sorununa çözüm olmak için de kullanılmaktadır. Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar? Kedi Maltı Tavsiyeleri isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Kedi Beslenmenin En Pratik Yöntemi: En İyi Otomatik 5 Mama ve Su Kabı


4- Kediye Banyo Yaptırmak

Kedilerin bakımları arasında yer alan diğer bir unsur ise banyo yaptırmaktır. Ne yazık ki kediler suyu seven canlılar değildir. Dolayısıyla, kedilere banyo yaptırmadan önce alıştırmaya çalışmanız gerekir. Kedilerin çok sık banyo olması gerekmez, ancak gerekli olduğunda banyo yaptırılmalıdır. Bu banyolar sayesinde kedinin kürkünde bulunan ölü tüyler arınacaktır. Aynı zamanda üzerinde bulunan toz ve kirden kurtulacaktır. Bu sayede tüyleri çok daha parlak ve sağlıklı bir yapıya sahip olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kedilerinizin Güzel Kokması İçin En İyi 5 Kedi Şampuanı


5- Parazitlere Karşı Korumak

Kedilerin tüy sağlığını doğrudan etkileyen durumlardan bir tanesi de kedinin dış parazit hastalığı yaşamasıdır. Kedilerde dış parazit yaşanması durumunda pire, kene, parazit türevi canlılar kediden yararlanarak yaşamaya çalışırlar. Bunun sonucunda kedinin tüy ve deri sağlığı doğrudan etkilenir. Bu yüzden kedinizin daima parazite karşı korunması gerekir.

Kedileri parazite karşı korumak oldukça kolaydır. Paraziter ürünler kullanarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bu duruma karşı korumak için genellikle ense damlaları kullanılır. Bu ürünler kedinin ense bölgesine damlatılır ve 2 ay boyunca koruma sağlar. 2 ayın tamamlanmasıyla beraber aynı işlem tekrarlanır. Böylece kedinizi dış parazitlere karşı kolayca koruyabilirsiniz.

Diğer bir korunma yöntemi ise parazit spreyidir. Bu ürünleri kullanırken kedinin yüzüne gelmeyecek şekilde vücuduna 15cm kadar bir mesafeden sıkılarak kullanılır. Bu sayede eğer varsa kedinizin üzerindeki parazitler arındırılır. Ayrıca parazitlere karşı korur.

Kedilere özel paraziter ürünleri incelemek ve satın almak için buraya tıklayın!


6- Kediyi Tıraş Ettirmek 

Kedilerin tüylerinin biçimsiz bir şekilde uzaması sonucunda daha fazla tüy dökülmesi görülebilir. Bu yüzden, bazı durumlarda kedilerin tıraş ettirilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi nokta kedilerin tüylerinin makineyle sıfır numara ile kesilmemesidir. Bu durum kedide psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi tüy ve deri sağlığına da zarar verecektir. Bu yüzden genellikle makas tıraşı tavsiye edilir. Böylece kedinin tüy ve deri sağlığı korunacaktır.

İstanbul ve çevresinde bulunan takipçilerimiz için Petzz Kuaför’ü tavsiye edebilir. Senelerden bu yana biriken tecrübesi ve güler yüzlü personelleriyle beraber kaliteli hizmet vermektedir. Aynı zamanda evcil hayvanlara anestezi uygulanmadan tıraş yapılmaktadır. Ayrıca Google yorumlarını da okumanızı tavsiye ederiz.

Telefon Numarası: 0216 464 34 34
GSM Numarası: 0 532 410 77 38
E-Posta Adresi: [email protected]
İnternet Adresi: petzzkuafor.com
Adres: Altayçeşme, Bağdat Cad. Dostlar Apt No:313/A, 34843 Maltepe/İstanbul


7- Kum Kabını Temizlemek ve Hijyen Sağlamak

Kedilerin kum kabının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde dış parazit oluşumu gibi durumlar söz konusu olabilir. Aynı zamanda ev kedilerinin mümkün olduğunca dışarıdan uzak tutulması gerekir. Tüm bu durumlardan kaynaklı olarak kedilerin tüy kalitesi azalabilir.

 

 

İlginizi Çekebilir: Kedi Kumu Kokusu Nasıl Engellenir? En İyi 5 Koku Giderici


8- Gerekli Vitamin ve Minerallerin Alınması

Kedilerin ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanması tüy sağlığını etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Genellikle üretilen kedi mamaları kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içermektedir, ancak bazı durumlarda yetersiz gelebilir. Özellikle kalitesiz mama seçimi sonucunda bu durumla karşılaşılma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda kedilere ek takviye verilebilir. Böylece kedinin bağışıklık sistemi güçlenir ve tüyleri güçlenir.

 

Kedilerin ihtiyacı olan vitamin ve minerallere ulaşmak için buraya tıklayın!


9- Stres

Kedilerde stres ve psikoloji bozukluğu en büyük sorunlardan bir tanesidir. Kedilerin stres yaşaması durumunda özellikle iştahsızlık ortaya çıkar. Bunun yanı sıra iç hastalıkları oluşumu da mümkündür. Bu yüzden kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak yeterli değildir. Kedilerin daha mutlu bir yaşantı sürmesi için onlara daha çok vakit ayırmak ve oyun oynamak gerekir. aksi halde genel sağlığından kaynaklı olarak tüy dökülmesi görülebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?


10- Su Tüketimi

Kedilerin beslenmesinin içerisinde yer alan en önemli konulardan bir tanesi de kedinin yeteri kadar su tüketmesidir. Kediler için su tüketimi büyük önem taşısa da bazı kedilerin az miktarda su tükettiği görülebilir. Bu yüzden düzenli olarak kedilerin su tüketimi incelenmelidir. Aynı zamanda sürekli taze su sunulmalıdır. Sunulan su kesinlikle içme suyu olmalıdır.

Az miktarda su tüketen kediler için en iyi çözümlerden bir tanesi de yaş mama kullanmaktır. Yaş mamaların içeriğinin ortalama %70 kadarı su içermektedir. Bu sayede kedinin ihtiyacı olan su miktarının büyük bir kısmı karşılanmış olur. Kediler İçin Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kedi Tüyleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kedi Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedinizin tüy yapısına özel bir fırçayla fırçalayarak tüy bakımını yapabilirsiniz. Bu sayede ölü tüylerden de arınmış olacaktır.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Kedi tüyü, gerekli parazitlerden arındırıldığında insan sağlığına zarar vermez. Fakat parazit oluşumunu engellemek adına düzenli olarak aşıları yaptırılmalı ve veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Genellikle uzun tüylü kedilerde görünen tüy topaklaşmasının önüne geçmek için kedilerimizin tüylerini her gün taramamız önem gösteriyor. Çok topaklaşma var ise muhakkak çok dikkatli bir şekilde traş edilmeli aksi durumda, deri hava almadığı için ciddi deri problemlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup