Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kedi Kumu

Köpeklerde bölge savunması

Ana Sayfa » Köpek » Köpeklerde bölge savunması
Köpeklerde bölge savunması

Hayvanlar da insanlar gibi sahip oldukları alanları koruma altına almak ister, güçlerini göstermek için bazı yöntemlere başvururlar. Tüm hayvanlarda bu durum vardır ancak her hayvanın kendine göre bir stratejisi  ve kullandığı bir taktik vardır.

Yaban kuşları bölgelerini savunmak için gagalarıyla ağaçları işaretlerler, bunun anlamı diğer kuş türlerinin o bölgeye gelememesidir bir diğer deyimle “burası benim mekânım, benden izinsiz buraya giremezsiniz” demektir. Diğer hayvanlar da kendilerine göre bir taktik kullanarak başka hayvanların sınırlarını ihlal etmelerini önlemeye çalışırlar. Havlayarak, kükreyerek veya koku bırakarak bu işlemi yaparlar.

Köpeklerde Bölge Savunması

köpeklerde bölge savunması

Kurtlar, bölge savunmasını yapmak için kendi sınırları içerisinde gittikleri yerlerden bazılarında işeyerek iz bırakırlar. Bu durum hem fizyolojik ihtiyaçlarını korumak hem de bölge savunması için yaptıkları geleneksel bir taktiktir. Köpekler de bu geleneği takip ederek kaldıkları bölgede işeyerek iz bırakırlar. Sokak köpeklerinde bu durumu sıkça görmüşsünüzdür veya minik dostunuzu sürekli aynı güzergâh üzerinde gezdiriyorsanız muhtemelen o da aynı yerlere iz bırakıyordur.

Köpeklerin sahiplerine çok sadık hayvanlar olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum sadece sahiplerine karşı değil kaldıkları ortam için de geçerlidir, mesela zincire vurulmuş bir köpeğin uzanabildiği çevreye kadar kimsenin ulaşamaması, kulübede yaşayan bir köpeğin kulübe çevresine izinsiz bir şekilde yaklaşılamaması da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Tabi bunu yaparken sahiplerini korumak ve emanet bırakılan bölgeye yabancıların girmemesini sağlamak için yaparlar.

Köpeklerde İz Bırakma

köpeklerde bölge savunması

Bahçede, çiftlikte veya daha açık alanlarda yaşayan köpekler, sadece yaşadıkları alanının genelinde iz bırakmazlar bununla birlikte uyudukları yerde de iz bırakırlar. Dikkat ederseniz bir köpek bir yerde uyuyacaksa o yerin etrafında uzun uzun döner ve yerini ayarladıktan sonra uyur, çimlik bir alanda uyuyacaksa ezerek keçe haline getirir öylece uyur. Bu, hem yerlerinin rahat olması içindir hem de bölge savunması için kullandıkları bir taktiktir.

Köpekler her ne kadar hayvan sınıfında yer alsalar da akılları ve zekâlarıyla bazen insanı şaşırtabilirler. Bu nedenle sahip olduğunuz minik dostlarınızı sevimli birer yaratık olarak görmekle birlikte onların zekâlarının da çok gelişmiş olduğunu unutmayın ve buna göre onlara davranın. Köpek maması, köpek tasması, köpek aksesuarları ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılarken onların yaşamına kalite katacak malzemeler kullanmaya özen gösterin, çünkü onlar her şeyin en iyisini seçmeye özen gösterin.

Köpeklerde Koruma İçgüdüsü

köpeklerde bölge savunması

Köpeklerde koruma içgüdüsü kendi kendine gelişir ve her köpek ırkı için geçerli olmayabilir. Labrador Retriever gibi köpekler yumuşak davranışa sahip oldukları için koruma beklenemez ancak, Alman Çoban Köpeği, Doberman gibi köpeklerin koruma içgüdüsü çok gelişmiştir. Bu köpekler kendisine emanet edilmiş olan bölgeyi, eşyayı, çocukları veya sürüyü canı pahasına korur.

Köpeklerde koruma durumu çok sık karşılaşılan bir durumdur ve bazı köpekler sırf bu içgüdüleri için tercih edilmektedir. Aynı zamanda köpeklere koruma eğitimi de verilebilir. Bunun yanında kendiliğinden koruma içgüdüsü yüksek olan köpekler için daha sosyal olması için küçük yaşlarda sosyalleştirme eğitimi verilmelidir. Unutmayın ki köpeklerin sahipleriyle olan bağı çok kuvvetlidir.

Köpekler Neden Isırır ? Bilinmesi Gerekenler isimli yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

Köpeklerde bölge savunması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ucuz mamalar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

FACEBOOK'TA BİZ

KURU MAMA

Kurumama.com online pet shop alışveriş sitesidir.
Türkiye’nin her yerine Köpek Maması , Kedi Maması, Kuş Yemi gibi binlerce çeşit ürünle kesintisiz hizmet vermektedir. 7 Gün 24 Saat sitemiz üzerinden online sipariş verebilirsiniz. - zooplus türkiye

Evcil Hayvanlar ve Pet Shop Ürün Blogu - Tüm Hakları Saklıdır