Köpek

Cavalier King Charles Spaniel Genel Özellikleri ve Hakkında İlginç Bilgiler

1600’lü yıllarda İngiltere kraliyet ailesinin favori köpeği olarak Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan Cavalier King Charles Spaniel, uysal bir yapıya sahip olduğu için sakin ortamlar onlar için idealdir. 

Bu köpeğin asil bir isim alması tesadüfi olarak gelişen bir durum değildir. Çünkü King Charles, ilk ortaya çıktığı zamanlarda İngiltere’de yalnızca soylu aileler tarafından bakılıyordu. Oyuncu, uyumlu, sabırlı, sevecen, korkusuz ve sosyal özelliklere sahip olan bu sevimli köpek, estetik açıdan da oldukça dikkat çeken bir görünüme sahiptir. İlk bakıldığında zarif ve sakin bir görünüme sahiptir fakat bir de içini bilseniz…

Cavalier King Charles Spaniel Genel Özellikleri

King charles özellikleri

 1. Her zaman ve her yerde dikkatleri kolaylıkla üzerine çekebilen sosyal, çok zeki, neşeli, insan dostu köpeklerdir.
 2. Çok uyumlu bir evcil köpektir. Bu nedenle de sakin bir yaşam tarzına sahip bir aile için çok idealdir.
 3. Sahiplerine aşırı düşkün ve çocukları çok seven bir yapıya sahiptir.
 4. Tüm insanları dostu olarak gördüğü için bekçi köpeği olamazlar.
 5. Uzun süre ilgisiz bırakıldığında tembelliğe düşkünlüğü artabilir, sürekli uyumak isteyebilir, yürüyüşe ve eğlenceye karşı büyük ilgisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilir. Bu durumda onu yeniden eski haline döndürmek kolay olmayacağı için bu yapıya bürünmesine izin vermemeli ve ilgisiz bırakmamalısınız.
 6. Herhangi bir evi kendi varlığıyla canlandıracak güvenilir bir yaşam dostudur.
 7. Dengelidirler ve evdeki misafirlere karşı hoşgörülüdürler.
 8. Sahibinin komutlarını bir oyun olarak algılayarak, eğitime mükemmel şekilde uyum sağlar.
 9. King Charles, yalnızca dış güzelliği ve çekiciliğiyle değil, aynı zamanda harika karakteriyle de oldukça dikkat çeken bir köpektir.
 10. Öfkeli ve saldırgan bir yapıları yoktur hatta tam aksine barışçıl ve dost canlısıdır.
 11. Başkalarının ilgisine bayılırlar.
 12. Bu asil ve zarif köpek türünün egzersiz ihtiyacı çok fazla yoktur. Günde ortalama 1 saat veya daha az egzersiz yaptırılması yeterli olacaktır.
 13. Apartman yaşantısına tam anlamıyla uyum sağlarlar.
 14. King Charles, yapısı gereği avcı yeteneğine sahiptir ve açık havada dolaşmayı çok sever.
 15. Hareketli bir köpek türü değildir.

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Tarzını Yansıtan Birbirinden Güzel 10 Köpek Kıyafeti

Cavalier King Charles Spaniel Nasıl Eğitilir?

King charles eğitimi

King Charles köpeği, çoğu köpeğin aksine itaatçi bir yapıya sahip değildir. Fakat nazik bir tutum, köpeğin cesaretlenmesini sağlamak ve stresten uzak tutmak, itaatkar olmasını sağlar ve bu sayede sahiplerinin çok başını ağrıtmayan bir köpek haline gelecektir.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir? [🐕‍🦺DETAYLI ANLATIM]


Bu köpek türüne verilen eğitim, her köpekte olduğu gibi yine erken yaşta verilmelidir. Ona sosyalleşmeyi ve ne yapması gerektiğini erken yaşta öğretmeniz, büyüdüğünde sözünüzü daha fazla dinlemesini sağlar. Bu eğitim ile King Charles köpeğinin kuralları çiğneme, yapmaması gereken yerlere tuvaletini yapma, aile bireylerini kızdırma ve çeşitli yaramaz davranış girişimlerini önleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 10 Adımda Köpek Sosyalleştirme Eğitimi [🐶ÖNERİLER]

King Charles köpeğine iyi bir eğitim verebilmek için bulunduğu ortama ve sahibine alışması sağlanmalıdır. Aynı zamanda onun güvenini de kazanarak kolaylıkla itaatkar bir köpek haline getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi Nedir, Neleri Kapsar, Nasıl Verilir?

Cavalier King Charles Spaniel Karakter Özellikleri Kişilik

Sevecen, eğlenceli, ilgiyi seven ve sadık bir dost arıyorsanız King Charles tam da size göre! Aile yaşantısına uyumlu bir köpek olan King Charles, ailesine karşı oldukça düşkün karakter yapısı ile dikkat çeker. Çocuklarla ve misafirlerle arası oldukça iyidir ve kolaylıkla sosyalleşebilir. İyi huylu, sahibine ve aile bireylerine karşı merhametli bir yapıya sahip olmasının yanı sıra oyun oynamayı, gezmeyi ve sahibiyle vakit geçirmeyi çok sever.

Genel anlamda bakıldığında gerçekten de uyumludur fakat kimi zaman tam tersi bir tutum sergileyebilirler. Bu da erken yaşta verilen iyi bir eğitim neticesinde üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Ayrıca diğer köpeklerin aksine havlama konusuna çok meyilli olmazlar. Bir yere giderken yanınızda kolaylıkla götürebileceğiniz King Charles, köpek sahiplenmek isteyenler için en ideal tercihlerdendir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Kıskançlık: Neden Kıskanırlar, Belirtileri Nelerdir?

Cavalier King Charles Spaniel Nasıl Üretildi?

King Charles Nasıl Üretildi

King Charles köpek türü, kraliyet ailesinden çıkıp yalnızca soylular tarafından beslenen bir İngiliz köpeğidir. Soyluluğun sembolü olarak adlandırılan King Charles, King Charles ile Cocker Spaniel türlerinin çarpaz çiftleşmesi sonucunda üretilen zarif ve asil bir köpek türüdür. Avrupa’da yaşayan King Charles, daha sonra İskoçya’da da yaşam sürmeye başlamıştır. Şimdiyse dünyanın her yerinde ve her sınıftan insan tarafından en çok tercih edilen köpek türüdür.

İlginizi Çekebilir: Safkan (Orijinal) Köpek Nasıl Anlaşılır? [🐶DETAYLI ANLATIM]

Cavalier King Charles Spaniel Fiziksel Özellikleri

Fiziksel Özellikler

Gövde yapısı: Uzatılmış formatta, sırtı düz, bel kısmı kısa, göğüs geniş ve derin, uzuvlar kısa, güçlü kemikli ve pençeli.

Boyun yapısı: King Charles köpeğinin boynu orta boyutta bir uzunluğa sahiptir.

Göz yapısı: Yuvarlak, geniş, etkileyici ve koyu renklidir.

Kuyruk yapısı: Düz ve hareketlidir. Sırt ile aynı hizada tutulur.

Boy: 30-33 cm

Ağırlık: 5-8 kg

Renk: Siyah-Bronz, Üç Renk, Yakut, Blenheim

Cavalier King Charles Spaniel Hakkında İlginç Bilgiler

King Charles Hakkında İlginç Bilgiler

 1. King Charles, kraliyet ailelerinin ve aristokrasinin vazgeçilmez simgesi haline gelmiştir. King Charles, Stuarts döneminde kraliyet köpeği olarak popülaritesini kazandı.
 2. Oldukça neşeli bir yapıya sahip olan bu köpekler, sahibinin ruh halini mükemmel bir şekilde hisseder ve her zaman ağlayan kişiyi teselli etmeye çalışır.
 3. King Charles Spanieller uzun yıllar boyunca ruhsal stres giderici olarak kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Köpekler Hakkında 32 Bilinmeyen Komik Gerçek

Cavalier King Charles Spaniel Sağlık Sorunları 

King charles sağlık

King Charles Spaniel köpeği, özellikle de kalp ve bel kemiğiyle ilgili hastalıklara büyük ölçüde yatkınlık gösterir. Bu köpeklerin kafatasının bir noktası yaşlanmaya bağlı olarak kapanmaya başlar fakat herhangi bir sorun teşkil etmez. King Charles türü, aynı zamanda kalça çıkığı, deri hastalıkları, tümoral oluşumlar ve tiroid fonksiyon bozuklukları gibi sağlık sorunlarına yatkın bir ırktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde İshal Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? [⭐ÖNERİLER]

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

King Charles Bakım

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Köpek Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? [✅DETAYLI ANLATIM]

King Charles Spaniel köpeği, aşırı aktif bir köpek olarak adlandırılamaz. Ancak günlük yürüyüşler onlar için doğal bir gerekliliktir. Oldukça zarif ve asil bir yapıya sahip uslu bir köpektir fakat sahibinin ilgisizliğiyle karşılaşırsa durum biraz aksine dönebilir. Örneğin, ayakkabıları ya da mobilyaları kemirebilirler. Bunun yanı sıra onu uzun süre ilgisiz bırakırsanız düşük hareket kabiliyetine sahip olan bu köpekler hızla kilo almaya başlarlar.

İlginizi Çekebilir: Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Diş Bakımının Önemi Nedir? [✅UZMAN ÖNERİLERİ]

King Charles’ın parmak uçlarındaki tüyler uzundur ve belirli aralıklarla düzgün bir şekilde kesilebilir. King Charles köpeğini sahiplendiyseniz, uzun tüylere sahip olduğu için kulak bakımına da hassas bir şekilde özen göstermelisiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Beslenme Önerileri 

king charles beslenme

Sevimli ve iyi empati kurabilen bu akıllı köpekleri ister doğal gıdalarla, isterseniz de hazır gıdalarla besleyebilirsiniz. Onlar için vitamin ve mineral bakımından zengin olacak bir kaliteli köpek maması seçmek yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yaşlı Köpekler Ne Yer? En İyi 10 Yaşlı Köpek Maması [✅ÖNERİ]

Her sahip köpeğini sağlıklı, aktif ve neşeli görmek ister. Fakat bunu sağlayabilmek için doğru bir beslenme düzeni gereklidir. Doğru beslenme, köpeğinizin gelecekte ne kadar sağlıklı ve neşeli olacağını büyük ölçüde belirler. Bu nedenle onun için bir mama seçimi yaparken ihtiyacı olan tüm besin değerlerini, vitaminleri ve mineralleri içerisinde bulundurduğundan emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Sağlığını Destekleyen En İyi 5 Düşük Tahıllı Köpek Maması

Cavalier King Charles Spaniel Tarihi ve Kökeni

King charles tarihi ve kökeni

Zengin ve dikkat çekici bir geçmişe sahip olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi, ilk ortaya çıktığı dönemlerde yani 15. ve 16. yüzyılda, oyuncak spanieller Britanya Adaları’nda bulunan kraliyet ailesi bile bu köpeklerin lüks oturma odalarına girmesine izin vermekten çekinmedi. O dönemin kralı olan Charles, oğullarının küçük köpeklere ne kadar bağlı olduğunu biliyordu. Bu sayede de Cavalier King Charles Spaniel köpeği kraliyet odalarına, kiliselere ve kimsenin kolay kolay giremediği birçok yere girebiliyordu. Bu köpek türü, II. Charles’ın onuruna onun adını almıştır. Ve bu sayede yalnızca Britanya Adaları’nda değil, tüm dünyada asil bir izlenim bırakmıştır.

Cavalier King Charles Spaniel Köpeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cavalier King Charles Tüy Döker mi?

King Charles, hipoalerjenik bir köpek türü değildir fakat tüylerine düzenli ve iyi bir şekilde bakım yapıldığında daha az tüy dökecektir.

Cavalier King Charles Spaniel Çok Havlar mı?

Çok fazla havlamaya meyilli bir yapıya sahip değildir fakat ilgisiz bırakıldığında ya da iyi bir eğitim verilmediğinde şımararak havlamaya başlayabilir.

Cavalier King Charles Kedilerle Anlaşır mı?

Bu köpek türü merhametli ve kolay sosyalleşebilen bir yapıya sahip olduğu için kedilerinizle ve diğer hayvanlarınızla kolaylıkla anlaşabilir.

King Charles Ömrü Ne Kadar?

Bu köpek türünün ortalama yaşam ömrü 9-14 yıl arasında değişiklik gösterir.

King Charles Ne Kadar Büyür?

Boyu 30-33 cm’ye ulaşırken, kilosu ise 5-8 kg arasında değişiklik gösterir.

King Charles Bir Seferde Kaç Tane Doğurur?

King Charles, tek bir doğumda ortalama 5 yavru doğurabilir.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Evde bakılabilecek en iyi köpek diyebilirim, hiç bir sorun çıkartmıyor, havlamıyor huysuzluk yapmıyor. Kulakları uzun olduğu için mama ve su içerken batırabiliyor kulaklarını, bunun için kulaklarını beslenirken toplayabilir veya dar ve uzun bir mama kabı tercih edebilirsiniz.

 2. Sevecen, eğlenceli, ilgiyi seven ve sadık bir dost arıyorsanız King Charles cümlenizden tam kendimi gördüm bütün sorularımı cevapladınız verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim 🙏

  1. Merhaba Nur Hanım, yardımcı olabildiğime sevindim. Dilerseniz köpek bakımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz 😊

 3. Gerçekten tam bir ev köpeği, ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilen, apartmanda diğer oturan kişiler içinde hiç bir sorun teşkil etmeyen bir cins. Uzun kulakları olduğu için kulak iltihabı olması yüksek, hemen hemen her gün kulak balımınım yapılmasında fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
4-ekim-popup